Нафта незабаром зросте до $100 за барель – саудівський міністр енергетики

Причиною підвищення цін є геополітична напруга й антиіранські санкції

фото Shutterstock

Вже наступного року ціни на нафту можуть зрости до $100 за барель. Про це заявив міністр енергетики Саудівської Аравії Халід аль-Фалех, на якого посилається TecnoBlog.

За його словами, відкат ринкових цін до 80 за барель – тимчасове явище. Надалі вартість нафти зростатиме через політичну нестабільність і санкції США щодо Ірану.

Після вступу в дію 4 листопада антиіранських санкцій, які передбачають заборону на експорт нафти, світовий ринок може втратити до 3 млн барелів на добу, стверджує аль-Фалех. За даними ОПЕК (Організації країн-експортерів нафти), в 2017 році добовий видобуток Ірану досягав 3,87 млн барелів.

Крім того, США погрожують вторинними санкціями тим країнам, які продовжать купувати нафту в Ірану.

В Саудівській Аравії зазначають, що в них немає вільних потужностей, щоб видобувати більше нафти для заміни поставок з Ірану.

«В разі необхідності ми дійдемо і до 12 млн барелів на добу, запевняю вас. Але якщо з ринку зникне 3 млн барелів, ми не зможемо відшкодувати цей обсяг, тому доведеться використовувати складські запаси нафти», – пояснив аль-Фалех.

Ситуацію ускладнює і конфлікт США з Саудівською Аравією через вбивство журналіста Джамала Хашоггі. Президент Дональд Трамп висловив невдоволення тим, як Ер-Ріяд розслідує цю справу, і не виключив санкцій стосовно винних у його загибелі.

«Нафтові санкції проти Ірану і ситуація з убивством Хашоггі є явними прикладами незаперечної ролі геополітики на ринку нафти, і це буде впливати на ціни, незважаючи на те, що ринки зараз практично збалансовані», – зазначили аналітики JP Morgan.

Експерти зазначають, що високі ціни на нафту не є позитивним явищем для ситуації на ринку. Пікові ціни дестабілізують ринок, і отримання великих грошей в бюджет в один-два місяці буде супроводжуватися провалом в наступні півроку, пояснюють вони.

Для економіки важливі не пікові значення, а рівень, на якому ціни здатні закріпитися на довгий час. Проблема в тому, що $100 за барель не виправдовуються ринковою ситуацією – ні попитом, ні пропозицією. Вони є результатом виключно геополітичної нестабільності, зазначають експерти.

Як повідомлялося, в адміністрації Трампа допускають, що Іран попросить у Росії допомоги в торгівлі нафтою в обхід американських санкцій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS