Міжнародні резерви зросли на 10,6% за підсумками минулого року. За попередніми даними, станом на 1 січня 2019 року цей показник склав $20,8 млрд (в еквіваленті). Про це повідомляє прес-служба Національного банку України (НБУ).
Згідно з повідомленням, відповідний показник перевищив останній прогноз НБУ ($19,2 млрд в еквіваленті, згідно інфляційного звіту за жовтень-2018) а також досяг п'ятирічного максимуму – останній раз такий рівень резервів був зафіксований ще в жовтні 2013 року.
Зростання регулятор пояснив отриманням Україною зовнішнього фінансування та купівлею Нацбанком надлишку валюти на міжбанківському ринку.
«Зокрема, у першій половині року високий рівень пропозиції забезпечували сприятлива зовнішня цінова кон’юнктура для товарів українського експорту і пожвавлення інтересу міжнародних інвесторів до ринків, що розвиваються. У другому півріччі надлишок валюти на міжбанківському ринку формувався насамперед завдяки надходженню виручки від експорту рекордного врожаю зернових й іншої аграрної продукції», – повідомляє регулятор.
Крім того, на пропозицію валюти з боку банків вплинула чистий продаж валюти населенням. В результаті, чиста купівля валюти Нацбанком у 2018 році склала $1,4 млрд.
У свою чергу, надходження від Міжнародного валютного фонду (МВФ), Європейського союзу і Світового банку на підтримку макрофінансової стабільності і реформ в Україні становили в минулому році $2,4 млрд. Крім того, в минулому році Кабмін залучив на зовнішніх і внутрішніх ринках $6,1 млрд.
На приріст резервів вплинуло також збільшення вартості фінансових інструментів (зміна ринкової вартості, курсу гривні до іноземних валют) на $ 230 млн.
У НБУ відзначають, що кошти з резервів в минулому році спрямовувалися переважно на платежі з обслуговування та погашення державного боргу в іноземній валюті на загальну суму $8,1 млрд.
При цьому тільки протягом грудня міжнародні резерви зросли на $ 3,11 млрд або 17,5% до $ 20,82 млрд.
До збільшення резервів призвело отримання $2,4 млрд міжнародного офіційного фінансування. Так, від МВФ в рамках нової програми Stand-By Arrangement надійшов перший транш в сумі $1,39 млрд. Пов'язане фінансування, а саме надходження від Світового банку і Європейського союзу, склали $1,01 млрд (в еквіваленті).
Крім того, уряд отримав $540,8 млн від продажу облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) в іноземній валюті.
При цьому платежі уряду з обслуговування і погашення державного боргу в іноземній валюті склали $156,4 млн на еквіваленті, з яких $142,2 млн – за ОВДП. У той же час платежі уряду і НБУ на користь МВФ в грудні 2018 року склали $ 158,2 млн.
Крім того, в грудні 2018 чиста купівля валюти Нацбонком на міжбанківському валютному ринку забезпечила поповнення резервів на $338,5 млн.
Зокрема, Національний банк купив $ 519 млн, з яких $135,4 мільйонів шляхом валютних інтервенцій з вибору кращої ціни і $383,6 млн – за єдиним курсом.
У той же час регулятор продав $180,5 млн, у тому числі $60 млн з вибору кращої ціни і $120,5 млн по єдиному курсу.
Крім того, на розмір міжнародних резервів вплинуло збільшення вартості фінансових інструментів (зміна ринкової вартості, курсу гривні до іноземних валют) в сумі $147 млн (в еквіваленті).
«Всього за станом на 1 січня 2019 року, обсяг міжнародних резервів покриває 3,5 місяця майбутнього імпорту і є достатнім для виконання зобов'язань України і поточних операцій уряду і Національного банку"-наголошує регулятор.