Створення в Естонії послуг «електронного уряду» і цифрової інфраструктури виявило і свій негативний бік: у банки країни спостерігається наплив «тіньових» грошей з порушеннями режиму санкцій. Про це попереджає головний фінансовий регулятор Естонії, на якого посилається «Голос Америки».
Так звані «е-резиденти» – іноземці, яким Естонія надала доступ до електронних держпослуг і видала цифрове посвідчення особи – можуть використати високі технології, які впроваджує естонська влада, для переказу в банки країни «тіньових» грошей.
Громадяни всіх держав, в тому числі тих, які знаходяться під американськими санкціями – наприклад, Ірану і Північної Кореї – можуть отримати статус е-резидента, який дозволяє їм користуватися всіма електронними державними послугами і відкривати рахунки в естонських банках.
Багато банків країни дозволяють е-резидентам відкривати рахунки після того, як вони підтвердять свою особистість і доведуть бізнес-зв'язки з Естонією.
Зараз в Естонії близько 50 тисяч осіб мають статус е-резидента. Приблизно одна третина всіх е-резидентів – громадяни Фінляндії, Росії, України і Німеччини. Згідно з офіційними даними, серед е-резидентів є один громадянин Північної Кореї і близько 400 іранців.
Глава естонського фінансового наглядового відомства Кільвар Кесслер зазначає, що кількість запитів на е-резидентство значно зросла останнім часом. Водночас після скандалу з Danske Bank відомство посилило вимоги до перевірки претендентів і має повноваження відкликати банківські ліцензії тих банків, які виявляться замішаними в корупційних схемах.
Естонська поліція також перевіряє всіх кандидатів на е-резидентство, вимагає надати копії паспортів та робить запити, щоб упевнитися, що заявники не здійснювали злочинів за кордоном. Процес оформлення е-резидентства зазвичай займає від 4 до 6 тижнів і не вимагає від подавачів заяв особистого відвідування Естонії. Вони можуть забрати посвідчення особи в посольствах Естонії по всьому світу.
Минулого року країну сколихнув найбільший фінансовий скандал, пов'язаний з відмиванням грошей через естонське відділення данського Danske Bank. «Нечисті» гроші надходили з Росії та інших пострадянських держав.
Зараз влада Данії, Естонії, Великобританії і США ведуть розслідування відносно $227 млрд «підозрілих» активів, які були переведені на рахунки естонського Danske Bank. Злочинці використовували відому схему, створивши підставні офшорні компанії для приховування джерел надходження коштів.