Цифровий банкінг в Естонії спричинив наплив іноземців, охочих відмити «тіньові» гроші

Механізм надання статусу е-резидента країни є досить простим, тому приваблює нечесних на руку осіб з усього світу

фото Shutterstock

Створення в Естонії послуг «електронного уряду» і цифрової інфраструктури виявило і свій негативний бік: у банки країни спостерігається наплив «тіньових» грошей з порушеннями режиму санкцій. Про це попереджає головний фінансовий регулятор Естонії, на якого посилається «Голос Америки».

Так звані «е-резиденти» – іноземці, яким Естонія надала доступ до електронних держпослуг і видала цифрове посвідчення особи – можуть використати високі технології, які впроваджує естонська влада, для переказу в банки країни «тіньових» грошей.

Громадяни всіх держав, в тому числі тих, які знаходяться під американськими санкціями – наприклад, Ірану і Північної Кореї – можуть отримати статус е-резидента, який дозволяє їм користуватися всіма електронними державними послугами і відкривати рахунки в естонських банках.

Багато банків  країни дозволяють е-резидентам відкривати рахунки після того, як вони підтвердять свою особистість і доведуть бізнес-зв'язки з Естонією.

Зараз в Естонії близько 50 тисяч осіб мають статус е-резидента. Приблизно одна третина всіх е-резидентів – громадяни Фінляндії, Росії, України і Німеччини. Згідно з офіційними даними, серед е-резидентів є один громадянин Північної Кореї і близько 400 іранців.

Глава естонського фінансового наглядового відомства Кільвар Кесслер зазначає, що кількість запитів на е-резидентство значно зросла останнім часом. Водночас після скандалу з Danske Bank відомство посилило вимоги до перевірки претендентів і має повноваження відкликати банківські ліцензії тих банків, які виявляться замішаними в корупційних схемах.

Естонська поліція також перевіряє всіх кандидатів на е-резидентство, вимагає надати копії паспортів та робить запити, щоб упевнитися, що заявники не здійснювали злочинів за кордоном. Процес оформлення е-резидентства зазвичай займає від 4 до 6 тижнів і не вимагає від подавачів заяв особистого відвідування Естонії. Вони можуть забрати посвідчення особи в посольствах Естонії по всьому світу.

Минулого року країну сколихнув найбільший фінансовий скандал, пов'язаний з відмиванням грошей через естонське відділення данського Danske Bank. «Нечисті» гроші надходили з Росії та інших пострадянських держав.

Зараз влада Данії, Естонії, Великобританії і США ведуть розслідування відносно $227 млрд «підозрілих» активів, які були переведені на рахунки естонського Danske Bank. Злочинці використовували відому схему, створивши підставні офшорні компанії для приховування джерел надходження коштів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS