Принаймні третина льоду в горах Гімалаї та Гіндукуш розтане в цьому столітті внаслідок глобального потепління, руйнуючи річкові потоки, життєво важливі для вирощування сільськогосподарських культур від Китаю до Індії.
Про це йдеться в дослідженні «Оцінка Гімалаїв-Гіндукуш», авторами якого виступили 210 автоів, передає Press TV.
Регіон Гіндукуш-Гімалаї називають «третій полюс», оскільки тут знаходяться найвищі в світі вершини, вкриті льодом, в тому числі Еверест і К2.
У звіті вказано, що до 2100 року більше третини льоду в регіоні розтане, навіть якщо уряди країн вживатимуть жорстких заходів для обмеження викидів у рамках Паризької кліматичної угоди – тоді середня температура в Гімалаях підніметься на 2,1 градуса.
Якщо уряди не вживатимуть таких заходів, то розтане дві третини льодової маси, йдеться в дослідженні, оскільки температура зросте до 5 градусів.
«Глобальне потепління перетворить вкриті льодовиками гірські вершини, що проходять через вісім країн, на відкриті скелі менше ніж за століття», – каже гендиректор Міжнародного центру комплексного розвитку гірських районів (ICIMOD) Еклабія Шарма.
Танення льоду в районі Гімалаїв-Гіндукуш може підняти рівень моря на 1,5 метра.
Крім того, льодовики є критично важливим джерелом води для 250 млн гірських жителів, а також для 1,65 млрд тих, які проживають у долинах річок.
Льодовики живлять 10 найважливіших річкових систем в світі, включаючи Ганг, Інд, Хуанхе, Меконг.
Вплив на людей від танення льодовиків буде варіюватися від зникнення слабших потоків до виходу з берегів більших рік, повеней і катаклізмів, руйнувань міських систем водопостачання, сільськогосподарських угідь та ГЕС, йдеться в дослідженні.
Згідно з дослідженням ICIMOD, забруднення повітря у долині ріки Ганг – одному з найбільш забруднених регіонів світу – також призводить до утворення чорного вуглецю і пилу на льодовиках, прискорюючи танення і змінюючи циркуляцію мусонів (постійних вітрів – ред.)
За оцінкою експертів, регіону буде потрібно $20,6 млрд щороку до 2030 року для адаптації до зміни клімату, а до 2050 року ця сума зросте до $7,8 млрд на рік.
Нагадаємо, вчені виявили, що течія Гольфстрім рекордно сповільнилася за останні 1600 років через глобальне потепління і незабаром може зникнути.