Течія Гольфстрім рекордно сповільнилася за останні 1600 років

Течія Гольфстрім рекордно сповільнилася за останні 1600 років

Вчені повʼязують це явище з глобальним потеплінням, і вважають, що незабаром течія зникне

Течія Гольфстрім рекордно сповільнилася за останні 1600 років
інфографіка The Guardian

Тепла атлантична течія Гольфстрім сповільнилася найбільше за останні 1600 років, показують нові дослідження вчених Університетського коледжу Лондона. Про це пише The Guardian.

Течія зараз слабша на 15%, ніж вона була в 400 році н.е. В середньому швидкість течії Гольфстріму складає близько 4-5 км/год.

З отриманих даних випливає, що катастрофічне сповільнення аж до повного зникнення Гольфстріму відбудеться значно раніше, ніж прогнозували вчені – йдеться про десятки років, а не про сотні.

Для свого дослідження вони взяли відкладення на узбережжі Атлантичного океану в Північній Кароліні. На думку дослідників, перше різке ослаблення Гольфстріму відбулося ще 150 років тому, а друге почалося зовсім недавно.

Причиною стало глобальне потепління і танення льодовиків в Арктиці та Гренландії.

Течія Гольфстрим переносить теплу воду на північ до північного полюса. Там вона охолоджується, стає густішою і опускається на глибину, потім тече назад, на південь. Але глобальне потепління перешкоджає охолодженню води, а танення льодовиків в Арктиці, особливо з Гренландії, наповнює течію прісною водою, яка має меншу густину, не опускається в глиб і послаблює течію.

Тим часом вчені Потсдамского університету вважають, що причиною уповільнення Гольфстріму стало спалювання людиною викопного палива.

Дослідники впевнені: якщо не зупинити глобальне потепління, Гольфстрім буде продовжувати сповільнюватися, і це може привести в майбутньому до катастрофічних наслідків.

Для Європи зникнення теплої течії обернеться більш холодними й екстремальними зимами. На східному узбережжі США буде спостерігатися підняття рівня моря, що призведе на інших територіях США до посухи через зникнення життєво важливих тропічних дощів.

Найбільш відчутним наслідком сповільнення Гольфстріму вчені називають виникнення все більшої кількості сильних ураганів, оскільки вони зароджуються зазвичай над океаном і мають шанс набрати могутності і спустошливої сили лише тоді, якщо температура води, над поверхнею якої вони формуються, перевищує 27 градусів Цельсія.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло