Нотаріальна палата України (НПУ) повідомляє, що наразі здійснюється тиск з боку підпорядкованих Міністерству юстиції України окремих територіальних органів юстиції – як на голів відділень НПУ, так і на нотаріусів, з приводу участі у мирній акції, що відбулася 25 лютого 2019 року в Києві.
Про це йдеться у повідомленні на сайті НПУ.
«Зокрема, у голів відділень НПУ безпідставно вимагаються списки учасників акції протесту», – наголошується у повідомленні.
Такі дії свідчать про перевищення посадовцями територіальних управлінь юстиції (ГТУЮ) своїх службових повноважень, розглядаються як застосування адміністративного ресурсу та карально-репресивних функцій з метою відібрати у нотаріусів гарантоване Конституцією України право на мирні зібрання, вільне і публічне вираження волевиявлення.
«Нотаріальна палата України закликає посадових осіб Мін’юсту і ГТУЮ припинити тиск на професію та спроби застосовувати репресивні механізми до нотаріусів всупереч Конституції України», – наголошують у НПУ.
Як зазначається, напередодні акції НПУ зверталася до Міністерства юстиції України з проханням не застосовувати адміністративний ресурс та санкції до нотаріусів та до Міністра юстиції України Павла Петренка з вимогою негайно втрутитися в ситуацію.
«Вкотре наголошуємо, що мирна акція, яка пройшла 25 лютого 2019 року, є реалізацією конституційних прав та свобод громадян. Дії нотаріусів України були скеровані виключно на захист професії», – йдеться у повідомленні НПУ.
Раніше у НПУ вимагали зустрічі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, через критичну ситуацію в нотаріаті, яка на думку спільноти нотаріусів, потребує втручання уряду. Наразі, відповіді від очільника уряду до НПУ не надходило.
Нагадаємо: 25 лютого 2019 року приватні нотаріуси провели мирні збори під Кабінетом міністрів «Нотаріат проти корупційних і рейдерських схем».
Відносини між нотаріусами та Мін'юстом загострилися після ініціативи міністерства, закріпленої рішенням Кабміну, відновлювати доступ нотаріусів до Держреєстру тільки після проходження спеціальних іспитів.
Раніше, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб звернувся до міністерства юстиції по допомогу у зупиненні незаконного виведення активів банків-банкрутів, які потрапили в управління фондом, за допомогою державних реєстраторів і нотаріусів.