У третій серії журналістських розслідувань Bihus.Info автори розслідування Леся Іванова та Денис Бігус стверджують, що майже всі правоохоронні органи України роками знали про схеми поставок контрабандних деталей на заводи концерну «Укроборонпром», організовані так званою групою «хлопчиків» – екс-працівником концерну Віталієм Жуковим, Андрієм Рогозою, Ігорем Гладковським та його батьком, який і покривав всі оборудки, – Олегом Гладковським, близьким другом президента Петра Порошенка, екс-заступником секретаря РНБО, нещодавно звільненим із займаної посади.
Як зазначають журналісти, свої перші детальні розслідування про згадані схеми вони оприлюднили ще у 2017 році, зокрема й про відкриті в Генпрокуратурі кримінальні справи. Однак відтоді жодна зі справ не зрушилася, аж поки не вийшло нове розслідування.
Попри заяви генпрокурора Юрія Луценка про те, що ці справи якраз «вийшли на фінішну пряму», журналісти стверджують, що без привернення уваги громадськості ці розслідування так і залишилися б на «фінішній прямій» назавжди.
У розслідуванні стверджується, що в СБУ з «хлопчиками» співпрацював Дмитро Москаленко, друг Рогози.
Зокрема, у січні 2017 року Рогоза скаржиться йому, що СБУ відкрило занадто багато кримінальних справ проти їх фірми «Оптимумспецдеталь» («Оптима»), і той не встигає заносити хабарі, щоб їх закривати.
За даними журналістів, за роки функціонування схеми Гладковських практично всі правоохоронні органи відкривали справи проти «Оптими» та інших їхніх фірм, проте згодом закривали – податкова, Нацпол, СБУ, Генпрокуратура, НАБУ.
«Ці розслідування скисали не безкоштовно, і проблема нашої правоохоронної системи зовсім не в сліпоті, а в апетитах», – зазначає Леся Іванова.
З оприлюдненої переписки випливає, що йшлося про тисячі доларів. Щоб справи успішно закривалися, «хлопчики» заносили від 8000 у податкову і до 20 000–30 000 – у прокуратуру.
«Оптимумспецдеталь» роками не сплачувала податки, бо «хлопчики» домовлялися з фіскалами, і це було досить неважко, стверджують у розслідувані.
Зокрема, у переписці учасники групи стверджували, що в податковій закрити справу легко і дешево, а в прокуратурі – важко і дорого.
СБУ
У СБУ справи «хлопчиків» залагоджував давній друг Рогози, слідчий Київського СБУ Дмитро Москаленко. На прохання групи він організовував потрібні документи із СБУ та прокуратури, міг на прохання Рогози «наїхати» на якогось із директорів оборонного заводу, «і взагалі «порішати» питання», зазначають у Bihus.Info.
Наприклад, у січні 2017 року Жуков нагадує Рогозі занести в СБУ регулярний хабар за вільне проходження контрабанди: «Про СБУ не забудь, мы им с нового года ничего не давали».
При цьому справу, відкриту проти «Оптимумспецдеталь», було залагоджено так оперативно, що керівництво служби безпеки – зокрема, Олексій Петров, начальник департаменту контррозвідки СБУ, не може навіть пригадати.
Військова прокуратура
Вперше військові прокурори під керівництвом Анатолія Матіоса відкрили справу проти «Оптимумспецдеталь» ще наприкінці 2015 року, йдеться в розслідуванні.
Журналісти розповідають, чим закінчилося їхнє розслідування тоді. Для того щоб зареєструвати свою фірму на фіктивних осіб, організатори схеми знайшли мешканку в глибинці Олену Сірик: «Мене попросили, щоб я зареєструвалась, і вони обіцяли мені в місяць платити по 1000 грн», – розповіла жінка.
Військова прокуратура пізніше звинуватила мешканку в організації даної схеми з метою набуття протиправної вигоди. Олену Сірик не раз, за її словами, викликали до суду, і зрештою присудили штраф у 12 000 грн. Більше жодних учасників схеми військова прокуратура за спиною мешканки села не розгледіла, констатують журналісти.
Взимку 2017 року військова прокуратура почала розслідувати ще одну справу – про те, що чотирьом заводам з «Укроборонпрому» завдано збитків на 300 млн грн. Однак пізніше справу перенаправили в податкову. Згідно з поданим журналістами уривком з переписки Жукова і Рогози, справу «поховали за двадцятку» – $20 000.
Навесні 2017 року Військова прокуратура втретє відкриває справу проти «Оптимумспецдеталі», і цього разу набагато успішніше. В «Укроборонпромі» проводяться обшуки щодо діяльності «Оптими». Було допитано екс-директора фірми і зʼясовано, що «Оптима» не проводила жодної господарської діяльності, а створювалася для того, щоб «освоїти» гроші, що виділялися на оборонку. Однак як тільки розслідування дійшло до організаторів схеми – зокрема Гладковських – справу було негайно закрито, а всі згадки про неї зачищено.
Між тим після оприлюднення серії розслідувань від Bihus.info генпрокурор Юрій Луценко 5 березня заявив, що було завершено податкову перевірку «Оптимумспецдеталі», завдяки чому виявлено несплату податків на 60 млн грн, а справу стосовно Андрія Рогози передано до суду.
Також, зазначають журналісти, після першої серії журналістського розслідування про розкрадання в обронці НАБУ зареєстрували кілька проваджень, провели обшуки. Однак, як зазначається в розслідуванні, НАБУ було відомо про цю справу набагато раніше.
НАБУ
У грудні 2016 року Жуков вимагав у Рогози, щоб заступник директора НАБУ Гізо Углава написав листа, що фірму «Оптимумспецдеталь» «помилково внесли в этот список» (перелік підозрілих фіктивних фірм. – Ред.). Через внесення її у список чотири оборонні заводи могли не заплатити фірмі гроші за поставки, і це могло зруйнувати всю схему.
Як видно з подальшої переписки між аферистами, через місяць НАБУ формує оновлений список фіктивних фірм, і «Оптими» в ньому вже немає.
Харківський бронетанковий завод купував у «хлопчиків» приціли із триразовою переплатою: ціна закупки у контрабандиста склала $18 000 за штуку, ціна продажу на завод – $54 000. Як зʼясувалося пізніше, група ділків продавала заводу за втричі завищеною ціною ті приціли, які були вкрадені в цього самого заводу, стверджують журналісти.
Контакти в НАБУ «хлопчикам» забезпечував давній друг Рогози «Женя» – Євген Шевченко, який повʼязав їх із співробітником НАБУ детективом Дмитром Литвиненком. Останній і добився того, щоб «Оптимумспецдеталь» було видалено зі списку.
За словами журналістів, попри гучні заяви генпрокуратури, САП та НАБУ, схеми продовжують діяти і далі, тільки змінили назви.
Ще раніше у планах «хлопчиків» було перевести на «Ленкузню» (колишній завод Порошенка. – Ред.) імпорт двигунів для бронетехніки, а також продати «Укроборонпрому» запчастини для зенітних комплексів і літаків на $100 млн.
У вересні 2018 року Рогоза побував на Житомирському бронетанковому заводі, де домовлявся про поставки – але вже іншою їх фірмою «Торгпром ЮА». Наразі ця фірма вже отримала 3 млн від Харківського бронетанкового, стверджують розслідувачі.
Крім того, Київський бронетанковий завод і далі співпрацює із Жуковим, який має вже нову компанію – «Спеціальне конструкторське бюро Вектор-В», що спеціалізується на виробництві зброї та боєприпасів. Цікаво, що ця компанія розміщена на території колишньої «Ленінської кузні» (нині має назву «Кузня на Рибальському»). Вона вже встигла укласти контракт із Київським бронетанковим, зазначають журналісти.
Нагадаємо: раніше Bihus.info оприлюднило розслідування про те, що люди з найближчого оточення Петра Порошенка здійснюють розкрадання в оборонній сфері. У розслідуванні фігурував заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.
За даними журналістів, його 22-річний син Ігор Гладковський під прикриттям батька разом із партнерами організував постачання контрабандних російських деталей для військової техніки, за які держпідприємства переплачували у 2–4 рази, купуючи його у фірм-прокладок. Керівництво «Укроборонпрому» знало про оборудки і давало на них згоду.
4 березня Порошенко звільнив Олега Гладковського з посади заступника секретаря РНБО.
У попередній частині розслідування Bihus.Info ішлося про те, як учасники корупційної схеми Гладковських завищували ціни при закупівлі в 5–7 разів і лише на шести авіадеталях відмили $300 000.