Через санкції російська економіка отримала від банків західних країн на $700 млн менше інвестицій у розрахунку на квартал, ніж від банків тих країн, які не запроваджували санкції. Про це свідчать підрахунки Інституту перехідних економік Банку Фінляндії (BOFIT), передає РБК.
Експерти підрахували, що за період з середини 2014 по кінець 2017 року сума відносних втрат іноземних банківських інвестицій в Росію становить майже $10 млрд.
Економісти використовували дані Банку міжнародних розрахунків (BIS) про щоквартальну динаміку боргових вимог (з цінних паперів та кредитів) іноземних банків до резидентів Росії. Вибірка складається з 32 юрисдикцій, з яких 19 (європейські країни, США, Канада та Австралія) ввели щодо Росії санкційні режими, включаючи секторальні санкції проти російських банків і енергетичних компаній.
Після введення у 2014 році санкцій зменшилися інвестиції в Росію з усіх країн, зазначили експерти. Однак сильніше скоротилися інвестиції з тих держав, які ввели проти Росії санкції, що обмежили фінансування російських компаній.
За даними BIS, з ІІ кварталу 2014 року, коли були введені перші санкції, до кінця ІІІ кварталу 2018 року (останні доступні дані) боргові активи іноземних банків у Росії скоротилися на $84,3 млрд. 86% цієї суми ($72,7 млрд) припало на банки 19 країн, які ввели санкції, підрахував РБК.
Видання наголошує, що точно оцінити масштаби втрат доволі проблематично, оскільки важко відокремити ефект від санкцій, падіння цін на нафту і девальвації рубля: всі ці події накладалися одна на одну.
Санкції США привели до зменшення інвестицій у розвідку енергоресурсів, необхідних для нарощування виробництва нафти і газу в Росії, стверджував Мінфін США в серпні минулого року. Управління головного економіста Держдепартаменту оцінювало в дослідженні 2017 року, що у російських компаній, які потрапили під санкції, операційні доходи в середньому знижуються на чверть, сукупна вартість активів – на 50%, а кількість працівників скорочується на третину.
«Ми вважаємо, що наші санкції кумулятивно коштували російському уряду десятків мільярдів доларів», – говорив на слуханнях у сенаті в серпні помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Весс Мітчелл.
Нагадаємо: за даними російського центробанку, відтік капіталу з Росії з початку року збільшився вдвічі порівняно з січнем – лютим 2018 року.