Процес схвалення поправок до Газової директиви Радою країн ЄС значно пришвидшився і може завершитися в середині квітня, пише РІА «Новости». Комітет Європарламенту з питань енергетики вже схвалив компромісний варіант поправок.
«Поточна оцінка – це що текст (директиви з поправками. – Ред.) буде прийнятий в середині квітня, можливо, на Раді з сільського господарства і рибальства 15–16 квітня», – повідомило агентству джерело в Європарламенті. Раніше цей документ пройшов узгодження на рівні представників країн ЄС.
Фінальне голосування пленарної сесії ЄП очікується 4 квітня. Схвалення Радою має стати фінальним етапом на шляху схвалення цього документа. Після цього він повинен бути опублікований в Офіційному журналі ЄС і зможе набрати сили. Потім країнам ЄС необхідно буде впровадити нові норми в національне законодавство протягом дев'яти місяців.
Згідно з документом, нові і діючі газопроводи, які ведуть з третіх країн до Євросоюзу, в територіальних морях країн ЄС повинні будуть відповідати певним правилам, які зараз поширюються тільки на наземні труби.
Серед них – поділ діяльності з видобутку і транспортування газу (тобто компанія не може добувати газ і одночасно володіти трубопроводом в ЄС, по якому цей газ доставляється). До цих норм також відноситься можливість третіх сторін прокачувати газ і правила встановлення тарифів.
Ці правила зачеплять обидва «Північних потоки». Однак вони не впливають на процес будівництва газопроводів, але стосуються їх роботи. Компанія Nord Stream 2 AG, створена для планування, будівництва і експлуатації «Північного потоку – 2», належить «Газпрому», який планує прокачувати газ по цій трубі.
Для нових газопроводів влада певної країни – члена ЄС зможе запропонувати послаблення, однак фінальне слово буде за Єврокомісією.
Щодо існуючих газопроводів, країна ЄС, в якій розташована перша точка входу, може зробити виключення з нових правил, якщо такі винятки не завдають шкоди конкуренції в ЄС.
Джерело також розповіло, що після введення оновленої газової директиви, для того щоб газ міг піти по «Північному потоку – 2», необхідний буде дозвіл від німецької влади, яка повинна враховувати газове законодавство Євросоюзу. З цього випливає, що якщо не будуть дотримані нові правила, в тому числі щодо анбандлінгу (відокремлення управління від виробництва чи видобування. – Ред.), або не буде зроблено винятків з них, то газ піти не зможе.
Раніше повідомлялося, що оператор «Північного потоку – 2» придумав, як обійти європейську Газову директиву, і розглядає можливість виділення останніх 50 км газопроводу в окрему компанію.
За матеріалами Tecnoblog