«Газпром» починає нести збитки через глобальне потепління

Через аномально теплу зиму експорт російського концерну в далеке зарубіжжя знизився на 10,2%

фото Shutterstock

У російського «Газпрому» в 2019 році спостерігається падіння експорту в далеке зарубіжжя. Про це повідомляє DW.

Зазначається, що поставки газу знизилися в І кварталі на 10,2% проти аналогічного періоду минулого року. При цьому в березні обсяги скоротилися на 18%.

Падіння було спричинене двома основними причинами: перша – це аномально тепла зима на території ЄС, який для РФ є ринком збуту, друга – економічна криза в Туреччині, яка була одним із найбільших покупців російського газу.

Видання зазначає, що справа тут не лише в цьогорічній теплій зимі. Вона, без сумніву, вже серйозно зіпсувала звітність «Газпрому» за весь 2019 рік. Адже через високі температур енергетичні компанії країн ЄС скоротили в І кварталі не лише імпорт блакитного палива, але і його відбір із підземних сховищ газу (ПСГ) в Європі.

Важливим є те, що багато хто в Росії заперечує навіть саме існування такого явища, як глобальне потепління. І їх не переконують дані Всесвітньої метеорологічної організації (орган ООН), які свідчать про те, що останні чотири роки були на нашій планеті найтеплішими за весь час спостережень.

У будь-якому разі неможливо не помітити, що в Європі зими стають все теплішими і коротшими, і європейці все рідше та менше опалюють свої квартири й будинки. Тим більше, що в різних країнах ЄС, особливо в Німеччині, уже багато зроблено й продовжує робитися для високоефективної теплоізоляції будівель.

Ось і виникає ситуація, коли, з одного боку, природний газ набуває в Європі характер сезонного, зимового товару: він йде зараз переважно на опалення, тоді як його роль в європейській електроенергетиці в цьому десятилітті істотно знизилася, в тому числі і на найважливішому німецькому ринку для «Газпрому».

Тривалість сезону посиленого використання в Європі природного газу для опалення житла та нежитлових будівель скорочується через глобальне потепління. У результаті «Газпром» починає нести відчутні збитки. І виною тому – саме зміна клімату.

З огляду на це, російський концерн мав би активно включитись в екологічний рух на захист клімату. Правда, найбільш радикальні прихильники цього руху виступають за якнайшвидшу відмову від будь-яких викопних енергоносіїв, зокрема газу, і тим самим несуть пряму загрозу бізнес-моделі «Газпрому».

За думку видання, зараз російській компанії варто було б задля власних інтересів підтримувати різні європейські програми зі скорочення вугільної генерації.

Інтересам «Газпрому» відповідає й інша вимога захисників клімату: більш широке використання природного газу як палива для транспортних засобів. Перш за все – перехід суден і важкого автотранспорту з нафтопродуктів (флотський мазут, дизель) на зріджений природний газ (СПГ).

Таким чином виходить, якщо глобальне потепління обертається для «Газпрому» збитками, то боротьба Євросоюзу зі змінами клімату може стабілізувати й навіть збільшити попит на продукцію російського держконцерну на його найважливішому ринку збуту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS