Бурхливі фантазії чи шалена реальність: яких змін чекати людству у 2025 році

Бурхливі фантазії чи шалена реальність: яких змін чекати людству у 2025 році

Від штучних органів до занепаду ОПЕК і долара. Що ще напрогнозували аналітики Saxo Bank

Бурхливі фантазії чи шалена реальність: яких змін чекати людству у 2025 році
Фото: depositphotos.com

Данський Saxo Bank опублікував свій традиційний «неймовірний прогноз», який щороку складають його галузеві аналітики. Спираючись на реальні тенденції, вони спробували уявити, які події можуть вразити людство в «точках екстремуму». «Це не зовсім новини й не зовсім реальність… принаймні поки що», – зазначається в передмові до прогнозу на 2025 рік.

Mind зібрав головні тези з цих передбачень.

Електромобілі руйнують нафтовий картель ОПЕК

До вересня 2024 року частка електромобілів у продажах нових авто в Китаї перевищила 45%, що вшестеро більше за найсміливіші прогнози. Таке стрімке зростання може призвести до розпаду ОПЕК, оскільки дві третини нафти використовується для виробництва бензину та дизельного палива. Зниження частки транспорту з ДВЗ (двигунами внутрішнього згоряння) може спричинити падіння цін на нафту, попри зусилля ОПЕК утримати їх.

Уже 2025 року більшість країн – членів картелю може визнати, що гру закінчено. ОПЕК втрачає свій вплив. Квоти організації на видобуток нафти стають неактуальними. Деякі країни, намагаючись заробити на експорті, порушують виробничі обмеження, що призводить до падіння попиту.

У розпал суперечок і внутрішніх конфліктів ключові учасники залишають картель. Це стає кінцем епохи ОПЕК. Його вже колишні члени збільшують видобуток, щоб утримати частку ринку, і це спричиняє обвал нафтових цін.

Читайте також: Саудівська Аравія готується перейти в наступ: як відмова від обмежень нафтовидобутку може позначитися на війні в Україні

США оподатковують дата-центри для субсидій на електрику

Штучний інтелект виявився дуже енергоємним: дата-центри, які його обслуговують, уже зараз споживають стільки електроенергії, що Microsoft уклала угоду з Constellation Energy на відновлення роботи одного зі старих атомних реакторів на Три-Майл-Айленді. Google та Amazon домовляються про створення малих модульних ядерних реакторів для своїх майбутніх дата-центрів. Однак ці проєкти мають довгостроковий горизонт – їхня реалізація очікується не раніше 2030 року.

Через це рахунки за електроенергію для населення зростають, і громадськість обурюється. Це змушує місцеву владу запровадити великі податки або штрафи для найбільших дата-центрів, щоб віднайти ресурси для субсидування нижчих цін на електроенергію для домогосподарств.

Паралельно це стимулює зростання будівництва нових енергогенерувальних потужностей – як відновлюваної генерації, так і газових електростанцій. У свою чергу ціни на газ також зростають.

Кліматична катастрофа знищує страховий бізнес

Наступний прогноз Saxo Bank натхнений масштабними стихійними лихами 2024 року. Черговий катастрофічний шторм у США, викликаний змінами клімату, може знищити не лише будинки та машини, а й велику страхову компанію.

Це може спричинити потрясіння не лише на ринку страхування: власники нерухомості зрозуміють, що можливість одержати страхові виплати за будинок стає дедалі меншою, а ризик його руйнування вищим, ніж вони припускали. Як наслідок, ціни на нерухомість падають.

Штучне серце відкриває нову еру довголіття

У безпрецедентному науковому прориві 2025 року дослідники створюють повністю функціональне людське серце, використовуючи передову технологію 3D-біодруку зі стовбурових клітин. Починаючи від комп'ютерної томографії з високою роздільною здатністю, вони створюють складну цифрову модель, яка фіксує кожну дрібницю структури серця.

Таке серце не викликатиме відторгнення й не потребуватиме «ремонту», значно подовжуючи життя пацієнтів. А після серця вчені зможуть друкувати й інші людські органи, перетворюючи проблему довголіття на доступність заміни різних «запчастин».

Хіба що мозок навряд чи вдасться повноцінно замінити, тож бережіть себе, свою психіку та свій розум – навіть якщо новий рік не принесе полегшення.

Читайте також: «У лікаря перед очима цифрова копія пацієнта»: як переможець IT Arena спрощує проведення операцій за допомогою AR-окулярів

Вартість Nvidia вдвічі перевищує Apple

Бум у сфері IT, зокрема в галузі штучного інтелекту, спричинив стрімке зростання акцій компанії Nvidia, яка виробляє інноваційні чипи, що мають великий попит у сучасних технологіях. Це нагадує ситуацію з продажем лопат під час золотої лихоманки: ризиків менше, а прибутків більше.

Читайте також: Секрет Дженсена Хуанга. Що допомогло зробити Nvidia успішною?

Завдяки революційному чипу Blackwell компанія може піднятися ще вище, перевершивши за капіталізацією Apple удвічі та зайнявши 10% світового фондового ринку. Чи можливо це? Цілком, якщо інвестори не стануть замислюватися над тим, що навіть сьогоднішня капіталізація Nvidia, яка становить 55 річних прибутків компанії, є завищеною. Або якщо антимонопольні органи США не почнуть уважно придивлятися до компанії, як вони це зараз роблять із Google.

Трамп підриває гегемонію долара США

Оскільки нова адміністрація Дональда Трампа перевертає глобальну фінансову систему догори дриґом численними торговими війнами й величезними тарифами, світ намагається знайти альтернативи долару США, який втрачає 20% відносно основних валют і 30% – щодо золота.

З іншого боку, Ілон Маск боротиметься з величезним дефіцитом бюджету за допомогою створеного спеціально під нього Департаменту ефективності державного управління (D.O.G.E).

Читайте також: Маск і Рамасвамі vs бюджет США: чого очікувати від Департаменту ефективності D.O.G.E.?

У підсумку велика кількість доларів просто зникає з глобальної фінансової системи. Європейці починають переходити на євро, Китай і країни блоку БРІКС+ – на цифрові гроші, забезпечені золотом, а також – частково – на офшорний юань.

Велика Британія відновлюється після розриву з ЄС

Як показує досвід Великої Британії, навіть наслідки серйозної помилки можна виправити. Наприклад, Brexit, що став неабияким викликом для країни. За оцінками аналітиків Saxo Bank, економічна політика нового лейбористського уряду може повернути фунту стерлінгів колишню міць і допомогти подолати кричущий дефіцит бюджету.

Відмовляючись від непродуктивних витрат і субсидій, як-от зимова допомога на оплату опалення для пенсіонерів, заохочуючи інвестиції в нерухомість і виробництво та підвищуючи доходи працівників державного сектору, Велика Британія стає готова до стійкого економічного зростання й перестає нести тягар жахливих наслідків розриву з ЄС.

І це найпозитивніший прогноз щодо «хворої Європи», або принаймні основних країн єврозони – Франції та Німеччини.

Фіскальні стимули долають «боргову бульбашку» в Китаї

Створивши найбільшу боргову бульбашку в історії, Китай сміливо робить ставку на те, що масштабні грошові вливання посприяють відновленню економіки.

Комуністична влада Китаю пообіцяла витратити 50 трлн юанів (близько $7 трлн) на підтримку економіки у 2025 році та наступних роках. Ці кошти значною мірою будуть спрямовані безпосередньо в кишені споживачів через цифрову валюту e-CNY, яка своєю чергою вливатиметься безпосередньо в економіку, а не погашення боргу.

Крім того, соціальна інженерія влади, яка спонукає компанії скорочувати робочий час для поліпшення якості життя, може нарешті дати поштовх внутрішньому споживанню.

Читайте також: Робочий тиждень у чотири дні: інструмент підвищення ефективності чи засіб збільшення народжуваності?


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло