Президент Білорусії Олександр Лукашенко оцінив суму збитків, яких зазнали білоруські підприємства від попадання брудної нафти в трубопровід «Дружба», в сотні мільйонів доларів, повідомляє БелТА, на яке посилається РБК.
«Журналісти часто цю суму називають, вони недалекі від істини», – сказав Лукашенко.
Президент Білорусії пояснив, що при підрахуванні збитків будуть враховуватися кілька факторів. «Це величезний збиток, завданий нафтопроводу, самому обладнанню на нафтопроводах – насоси на самих станціях і все інше, – і на НПЗ. Два нафтопереробні заводи, особливо Мозирський, більше, ніж Новополоцкий, були забруднені. І це величезний збиток всій країні», – розповів він.
Забруднена нафта викликала дуже сильну корозію, пояснив Лукашенко: «За тиждень навіть трубу, по якій прокачується нафта, на 4-5 мм, як кажуть фахівці, з'їдає».
Причиною аварії Лукашенко назвав «розхлябаність і розхитаність на території Росії». При цьому, як вважає президент Білорусії, російський президент Владімір Путін «розуміє, що збитки треба компенсувати».
Він (Путін – ред.) розуміє, що треба збиток компенсувати. Він сам сказав, що це величезні втрати для Росії, іміджеві втрати», – заявив Лукашенко.
Мінськ не збирається пов'язувати компенсації з податковим маневром Росії, сказав президент Білорусі «Це не має ніякого відношення до податкового маневру. Сталося лихо. Спеціально це було зроблено чи навмисне? Нехай вони розбираються у себе самі», – заявив він.
Точна сума збитків буде встановлена після перевірки на НПЗ, додав Лукашенко.
Нафтопровід «Дружба» забезпечує експорт нафти через Білорусію в Україну і Європу. На різке погіршення якості сировини з Росії 19 квітня поскаржився білоруський концерн «Белнефтехим». Російська «Транснефть» заявила, що цю нафту навмисно забруднили хлорорганічними сполуками.
В результаті ряд країн припинили транзит і переробку російської нафти, в тому числі і сама Білорусь.
Глава Міненерго РФ Олександр Новак заявив, що ситуація з поставками сировини буде повністю нормалізована в другій половині травня. В рамках кримінальної справи про умисне забруднення нафти затримано чотирьох осіб.
Як повідомлялося, міжнародні торговельні компанії не можуть позбутися забрудненої російської нафти, оскільки кінцеві споживачі відмовляються її приймати.