Покупці природного газу в Європі повинні підготуватися до ризику перебоїв у постачанні взимку, навіть незважаючи на перенасичення ринку зараз. Це одне з повідомлень, яке пролунало під час найбільшого в галузі щорічного зібрання Flame conference в Амстердамі, передає Bloomberg.
Багато з учасників конференції очікують як затримку будівництва газопроводу, так і загострення суперечки між РФ та Україною, основною країною транзиту, щодо оплати за транспортування трубопроводом.
Якщо обидві ці події відбудуться під час похолодання, це може швидко змінити баланс ринку. Цієї весни ціни впали до найнижчого рівня за останні три роки після більш теплої, ніж зазвичай зими і слабкого попиту в азійських країнах, що дозволило більше газу залишитись в Європі. Результат переговорів в Україні може визначити чи зміниться ця ситуація.
«Якщо б я був відправником вантажу, я б подумав, як реагувати на різні сценарії, – сказав Волтер Больц, член апеляційної ради Агентства із співпраці органів регулювання енергетики. – Я подумаю про це зараз, а не чекатиму грудня, доки почнеться паніка».
Україна відіграє ключову роль на ринку, тому що нею проходять найбільші трубопроводи з РФ у Західну Європу.
Будівництво «Північного потоку – 2», як спосіб диверсифікації маршрутів поставку газу в Європу, має бути звершений у грудні. Деякі учасники ринку вважають, що це відбудеться пізніше, частково через складність самого проекту та частково через позицію Данії, яка відмовляється видати дозвіл на завершення з’єднання в її водах.
Nord Stream 2 може почати подавати газ вчасно, але це не найбільш ймовірний сценарій, вважає Тревор Сікорський, аналітик Energy Aspect Ltd. На його думку, «ринок може зійти з розуму», якщо затримка «Північного потоку – 2» співпаде із загостренням відносин між РФ та Україною.
Нагадаємо: Данія – єдина з п'яти країн регіону, яка поки що не надала дозвіл на прокладку «Північного потоку – 2» у своїй винятковій економічній зоні в Балтійському морі. Раніше глава австрійської OMV Райнер Зеле припустив, що такий дозвіл буде отримано.
Про те, чому будівництво газопроводу ризикує затягнутись не лише на кілька місяців, а й років, протягом яких українська газотранспортна система залишатиметься затребуваною для експортних поставок «Газпрому» до Європи, можна дізнатися з матеріалу Mind «Клин клином: як Данія та Польща посунули «Північний потік – 2».
Як повідомлялось, нещодавно «Газпром» вперше визнав,що має проблеми з «Північним потоком – 2».
Днями глава «Газпрому» прозвітував, що наразі укладено 1 241 км в рамках газопроводу «Північний потік – 2»», що становить 50,6% від загальної протяжності двох ниток.