Латвійський сейм обрав нового главу держави – ним став юрист, суддя Європейського суду Егіл Левітс. Про це повідомляє портал Delfi.
Згідно з конституцією Латвії, президента обирає парламент. Для цього даного кандидата повинні підтримати не менше 51 депутата зі 100. Левітс виставив свою кандидатуру від національного об'єднання «Все для Латвії! – Вітчизна і свобода/ Рух за національну незалежність Латвії». На виборах його підтримав 61 депутат.
Егіл Левітс народився в 1955 році в Ризі. Його батько, інженер Йонас Левітс, був радянським дисидентом. У сім'ї був ритуал – щовечора слухати ефір радіостанцій «Голос Америки», BBC, Deutsche Welle.
«Мені вже з раннього дитинства було зрозуміло, що Латвія – окупована земля. Батько часто повторював: Радянський Союз – це в'язниця, ми живемо в тюрмі», – ділився Левітс пізніше своїми спогадами журналу Mājas Viesis.
Левітс бере участь в латвійській політиці з 1980 року. Був послом в Австрії, Угорщині та Швейцарії.
У 1990-х роках він був представником Латвії в Європейському суді з прав людини. З 2004 року є суддею Європейського суду, його повноваження закінчуються через п'ять років.
У Суді Євросоюзу Левітс затримався надовго: він кілька разів перепризначався, в тому числі в 2018 році. Він є одним з найбільш високооплачуваних чиновників ЄС: за даними ЗМІ, його зарплата складає 268 тисяч євро на рік.
Левітс має широку підтримку серед латиської інтелігенції і юридичної спільноти. Його шанувальники навіть створили спеціальний сайт і групи в соцмережах.
Латвійське законодавство наділяє президента вельми обмеженими повноваженнями, однак саме він може накладати вето на закони, вносити до Сейму свої проекти і призначати кандидата на пост прем'єр-міністра.
Нагадаємо, Латвія першою з зарубіжних країн визнала депортацію кримських татар геноцидом.