Віце-президент «Транснєфті» Сергій Андронов у інтерв’ю виданню «Коммєрсант» розповів про те, де зараз знаходиться забруднена хлорорганікою нафта, що з нею робитимуть, коли буде відновлена робота «Дружби» та про варіанти компенсації втрат покупцям.
Загальний обсяг. За наявними оцінками, «загальний обсяг некондиційної нафти, поставленої нафтопровідною системою «Дружба» і через порт Усть-Луга, склав близько 3 млн тонн».
Повернення брудної нафти в РФ. За словами Андронова, «загальний обсяг витіснення нафти з території Білорусі в Росію становить сумарно 1,328 млн тонн. Він включає нафту в системі магістральних нафтопроводів білоруських компаній ВАТ «Гомельтранснафта Дружба» (868 000 тонн) і ВАТ «Полоцктранснєфть Дружба» (460 000 тонн). Процес витіснення розпочався 24 травня». Брудну нафту зберігатимуть у вільних ємностях резервуарних парків дочірніх підприємств «Транснєфті».
Брудна нафта за кордоном. Андронов розповів, що наразі забруднена хлорорганікою нафта, що потрапила через Білорусь до Польщі, розміщена в трубопровідній системі країни.
«Приведення нафти до рівня кондиційної, на нашу думку, можливо при її локалізації в вільних резервуарних парках з подальшим змішуванням з потоками чистої нафти, що надходить як з моря (порт Гданськ), так і нафтопровідною системою «Дружба». Загальний обсяг нафти, поставленої через ПСП «Адамова Застава» в Польщу і Німеччину, становить орієнтовно 690 500 тонн», – уточнив він.
Компенсації. На питання щодо того, від кого «Транснєфть» очікує вимог щодо компенсації та яким чином їх розраховуватимуть, Андронов заявив, що це «питання варто розглядати з урахуванням прийняття або неприйняття вантажовідправниками нашої пропозиції щодо компенсації. У разі відмови шлях врегулювання тільки один – через суд».
Чиста нафта. Керівництво «Транснєфті» розраховує, що система буде повністю очищена за шість – вісім місяців.
«Нафта, що відповідає нормативним показникам, з 4 травня надійшла на НПЗ Білорусі, з 10 травня – у порт Усть-Луга, а з 23 і 29 травня відповідно через Україну в Словаччину, Чехію і Угорщину», – додав Андронов.
Нагадаємо: раніше експерти підрахували, що експорт російської нафти Urals у Польщу і Німеччину може вийти на докризовий рівень у липні 2019 року.
Як повідомлялось, Мінськ встановив тарифи на прокачування нафти південною та північною гілками нафтопроводу «Дружба» на своїй території, зокрема на реверс некондиційної нафти в Росію.
Днями про вимоги компенсувати збитки через брудну нафту оголосила і французька нафтовидобувна компанія Total.
За підрахунками Міжнародного енергетичного агентства, європейським НПЗ у ІІ кварталі не вистачатиме близько 250 000 барелів на добу через забруднення нафти в нафтопроводі «Дружба».