Якщо РФ пропонує забути про рішення арбітражів, Україні варто готуватись до припинення транзиту – Вітренко

РФ пропонує Україні відмовитися від $2,8 млрд а, по максимуму, ще й повернутися у статус боржника задля продовження нинішнього контракту

Юрій Вітренко
фото УНІАН

Міністр енергетики РФ Олександр Новак запропонував Україні врегулювати питання арбітражу між «Нафтогазом» та «Газпромом» «мировою угодою», тобто, щоб українська сторона відмовилася від $2,8 млрд та повернулась у позицію боржника. У відповідь виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко у своєму Facebook заявив, що Україні слід готуватись до припинення транзиту з 2020 року.

Він наголосив на тому, що тристороння зустріч знову відкладається, цього разу вже через парламентські вибори. Минулого разу причиною переносу зустрічі стали вибори президента.

«Насправді ж причина є очевидною – після того як Україна і ЄС зайняли консолідовану позицію, що транзит через Україну має здійснюватися за справедливими європейськими правилами, для РФ ці переговори стали нецікавими. Виглядає так, що РФ чекає «переговорників», які будуть здавати інтереси України, а не домовлятися про цивілізовані та справедливі правила для всіх сторін»,- написав Вітренко.

За його словами, наразі НАК жодних пропозицій від «Газпрому» не отримувала.

«Скоріш за все, Олександр Новак мав на увазі «мирову угоду» у розумінні, вже озвученому Олексієм Міллером, головою «Газпрому», під час попередніх зустрічей: «Нафтогаз» та «Газпром» домовляться, що рішення попередніх арбітражів за нашими контрактами на поставку та транзит газу не будуть застосовуватися», – зазначив він.

Вітренко пояснив, що Україна має «добровільно» відмовитися від $2,8 млрд а, по максимуму, ще й повернутися у статус боржника за положенням контракту «бери або плати» (більше $80 млрд до кінця 2019 року) та газ, відібраний у 2014-2015 році (біля $4 млрд), заради продовження поточного контракту.

Він наголосив,що за цим контрактом ми припинимо отримувати гроші, «як тільки «Газпром» добудує «Північний Потік – 2» і «Турецький Потік» і зупинить транзит через Україну».

На думку Вітренка така «мирова угода» є абсурдною.

Він переконаний, що зараз українська сторона має «пояснювати Західним партнерам, що і Україну, і Європу намагаються обманути, як нас обманювали у 2009 році. Що дієві заходи – це припинення будівництва «Північного потоку – 2» і ефективне антимонопольне розслідування за нашою скаргою проти «Газпрому». Ну і готуватися до припинення транзиту з 2020 року, при цьому через міжнародний арбітраж отримуючи за це компенсацію».

Нагадаємо: після зустрічі з заступником представника ЄК Маршем Шевчовичем міністр енергетики РФ Олександр Новак заявив, що тристоронні газові переговори можуть відбутись у вересні. На думку російського міністра, Україна ще не готова укладати новий транспортний контракт на європейських умовах. Він переконаний, що найпростішим варіантом є продовження діючого контракту, але «якщо будуть врегульовані розгляди в арбітражних судах».

«Газпром» запропонував компанії «Нафтогаз України» укласти мирову угоду, яка дозволила б врегулювати суперечку між двома компаніями про виплати кожній із них. Новак також зазначив, що «Газпром» готовий на продовження транзитного контракту на поточних умовах і міг би на 25% знизити ціну на газ для України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS