У Антимонопальному комітеті (АМКУ) розповіли як відбуватиметься поділ хімічної групи Дмитра Фірташа. Про це повідомляє Економічна правда.
«Відповідачі можуть запропонувати будь-яку модель реорганізації. АМКУ може з нею не погодитися, якщо внаслідок такої реорганізації монопольне становище збережеться», – каже ексдержуповноважена комітету Агія Загребельська.
«Я так це бачу: у нас будуть установчі зустрічі, на яких компанія пропонуватиме свої варіанти. У рамках цього процесу ми, можливо, прийдемо до загальної думки», – розповів керівник департаменту розслідувань ринків виробничої сфери Ігор Кустовський.
За його словами, йдеться про поділ не ринкових часток, а активів з виробництва добрив. Група Фірташа має в Україні три заводи і тільки два з них можуть при постійній роботі повністю забезпечити споживачів добривами.
«Один черкаський «Азот» за обсягом виробництва може забезпечити домінування на ринку. Тобто їм треба як мінімум продавати один із заводів», – каже керівник департаменту.
Найближчим часом АМКУ може відкрити другу справу щодо агрохолдингу МХП Юрія Косюка.
«Є один епізод щодо МХП, зараз, можливо, буде другий. Дослідження цього питання – на фінішній прямій», – заявив голова АМКУ Юрій Терентьєв.
Також поділ може чекати газовий бізнес Фірташа. Тривають розслідування роботи облгазів. Можливо, у жовтні-листопаді будуть перші рішення.
У найближчі тижні комітет обіцяє рішення і щодо групи СКМ Ріната Ахметова.
«Справа стосується Corum Group. Там розмір штрафу не дуже великий – близько 50 млн грн. Не виключаю, що може бути заборонена концентрація щодо «Метінвесту» Ахметова. Заява стосується купівлі шахт», – каже голова АМКУ.
Однак усі ці справи важко поставити в один ряд з рішенням щодо Ostchem. Головне питання – чи варто найближчим часом очікувати примусового поділу інших монополістів?
«Якщо АМКУ не змінив свою позицію, це означає, що кожна компанія, яка має вищу за 35% частку ринку, може бути примусово розділеною. Перш за все, можна згадати ДТЕК, «Метінвест», «Приват» та «Інтерпайп», які мають на окремих ринках частки, що перевищують не тільки 35,45%, а іноді 50%, 80% і навіть 90%», – заявила Загребельська.
Нагадаємо: АМКУ 5 вересня 2019 року ухвалив рішення примусово поділити групу компаній Ostchem Дмитра Фірташа у частині виробників азотних мінеральних добрив та накласти на «НФ Трейдінг Україна» штраф у розмірі 107 млн грн.