АМКУ ухвалив рішення примусово поділити групу компаній Ostchem Фірташа
Group DF заявила, що буде оскаржувати це рішення в судах всіх рівнів

Антимонопольний комітет (АМКУ) cьогодні, 5 вересня 2019 року ухвалив рішення примусово поділити групу компаній Ostchem Дмитра Фірташа у частині виробників азотних мінеральних добрив та накласти на «НФ Трейдінг Україна» штраф у розмірі 107 млн грн. По це повідомляє прес-служба АМКУ.
Комітет встановив, що група компаній у складі заводів-виробників ПАТ «Азот», ПрАТ «Рівнеазот», ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання азот» та оптової торговельної компанії ТОВ «НФ Трейдінг Україна» зловживала монопольним (домінуючим) становищем на ринку первинної реалізації азотних мінеральних добрив впродовж 2014-2017 років.
Порушенням законодавства про захист економічної конкуренції визнано:
Систематичний перепродаж всередині групи за завищеними цінами природного газу, який є основною сировиною при виробництві добрив, що призвело до встановлення необґрунтованої собівартості їх виробництва та, як наслідок, до завищення вартості реалізації добрив.
Зупинку заводами з березня по червень 2017 року (час сезону весняно-польових робіт) виробництва азотних мінеральних добрив, що призвело до недопоставки товару аграріям. «Підставою» для зупинки заводів стало свідоме не проведення розрахунків за поставки газу і навіть не витребування вже оплаченого групою газу із сховищ. Водночас з покупців було взято передоплату за виробництво добрив.
Оскільки реалізація добрив за межі групи відбувалась через торговельну компанію ТОВ «НФ Трейдінг Україна», на цю компанію накладено максимально можливий відповідно до діючого законодавства штраф у розмірі 107 млн грн.
«АМКУ вважає, що якби три основних вітчизняних заводи-виробники азотних мінеральних добрив конкурували між собою, а не діяли як один суб’єкт – група Ostchem, встановлені зловживання були б неможливими. Тому, з урахуванням тривалості та істотності порушення, його негативного впливу на аграрний ринок держави, та з метою ефективного припинення зловживання монопольним становищем до заводів групи застосовано санкцію у вигляді примусового поділу, який має відбутися впродовж 9 місяців з дати одержання цього рішення», – йдеться у повідомленні.
У свою чергу Group DF вважає рішення АМКУ тенденційним та прийнятим на підставі аргументів сумнівної якості з грубим порушенням законодавства.
«Деякі оцінки і положення не витримують ніякої критики і свідчать про лобіювання інтересів з боку конкурентів української хімічної промисловості. Таким чином, своїм рішенням АМКУ фактично вирішив стратегічне завдання в першу чергу російських конкурентів по знищенню вітчизняного хімпрому, – йдеться у повідомленні.
На думку компанії, рішення АМКУ ставить під загрозу існування цілої стратегічно-важливої галузі – української хімічної промисловості
«Ми згодні з експертами, які вважають, що дане рішення АМКУ створює загрозу для економіки України в цілому, тому що створює небезпечний прецедент щодо примусового поділу для цілого ряду галузей промисловості і українських компаній», – відмітили у Group DF.
Компанія заявила, що не перший рік відбиває атаки конкурентів, які в тому числі, використовують лобістський ресурс всередині української влади.
«Ми вважаємо, що сьогоднішнє рішення – це одна з останніх спроб корупціонерів зі старої влади виконати замовлення і дати можливість конкурентам захопити український ринок. У зв'язку з цим ми сподіваємося, що АМКУ незабаром отримає нове керівництво, яке об'єктивно розбереться в ситуації і буде діяти в інтересах українських виробників», – йдеться у повідомленні.
Group DF заявила, що буде оскаржувати це рішення в судах всіх рівнів.
Нагадаємо: на початку серпня АМКУ переніс дату винесення остаточного рішення у справі про зловживання монопольним становищем компанією Ostchem Дмитра Фірташа на 3 вересня.
До цього АМКУ збирався розглянути справу щодо зловживання монопольним становищем низки компаній, що входять у Group DF, яка належить Дмитру Фірташу 1 серпня, проте відклав рішення до 8 серпня.
До цього, 12 червня 2019 року АМКУ повідомила, що групі за порушення загрожує не тільки штраф, а й примусовий поділ її хімічних активів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].