Парламент ухвалив у другому читанні та в цілому закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію» (№1068). За таке рішення проголосував 291 народний депутат, проти – 6, утримались – 18, не голосували – 84 депутати, передає кореспондент Mind.
У пояснювальній записці до закону зазначено, що його положення спрямовані на приведення національної системи стандартизації у відповідність до міжнародної та європейської практики, зокрема:встановлено добровільність застосування національних стандартів; недопущення погодження проектів національних стандартів з державними органами; недопущення нормативно-правового регулювання відносин, пов'язаних із розробленням стандартів підприємств, установ та організацій і технічних умов; відміну галузевої стандартизації, у зв’язку з чим, протягом 15 років центральні органи виконавчої влади мають право у відповідних сферах діяльності та в межах своїх повноважень перевіряти, переглядати свої галузеві стандарти з метою переведення їх на національний рівень або на рівень підприємств чи скасовування.
Добровільне застосування стандартів відповідає вимогам угоди про технічні бар’єри в торгівлі Світової організації торгівлі, а також європейським принципам стандартизації.
Відповідно до європейської практики посилання на певні стандарти в актах законодавства, зокрема директивах Європейського Союзу, є поодинокими випадками. При цьому застосування відповідних стандартів є обов’язковим.
Посилання на національні, міждержавні, галузеві стандарти в актах законодавства мають наводитися у крайніх та обґрунтованих випадках, зокрема у разі визначення обов’язковості застосування відповідних стандартів у актах законодавства Європейського Союзу. При цьому мають наводитися позначення відповідних національних або міждержавних стандартів.
При тому зазначається, що законодавчі акти не повинні містити положень, які передбачають: що продукція, процеси, послуги мають виготовлятись, проводитись, надаватись відповідно до нормативних документів (національних стандартів, кодексів усталеної практики, галузевих нормативних документів, стандартів, кодексів усталеної практики і технічних умов, прийнятих підприємствами, установами та організаціями) без посилання на відповідні нормативні документи; погодження національних стандартів, стандартів, кодексів усталеної практики і технічних умов підприємств, установ та організацій з будь-якими установами; процедури розроблення (зокрема вимоги щодо змісту, форми, структури, погодження), прийняття, перевірки, перегляду, скасування та застосування стандартів, кодексів усталеної практики та технічних умов, прийнятих підприємствами, установами та організаціями; нагляд за дотриманням стандартів та штрафні санкції за недотримання вимог стандартів.
Передбачається, що ухвалений закон забезпечить приведення законодавчих актів у відповідність до закону «Про стандартизацію».
Нагадагаємо, раніше парламент ухвалив закон щодо захисту прав споживачів фінпослуг, який встановлює повноваження та принципи захисту державними органами прав споживачів фінпослуг.
Також, як повідомляв Mind, депутати взяли до розгляду проект закону про державний бюджет на 2020 рік.