ВР ухвалила закон щодо захисту прав споживачів фінпослуг

ВР ухвалила закон щодо захисту прав споживачів фінпослуг

Він встановлює повноваження та принципи захисту державними органами прав споживачів фінпослуг

ВР ухвалила закон щодо захисту прав споживачів фінпослуг
Фото: УНІАН

Верховна Рада ухвалила в цілому закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг» (1085-1).  За таке рішення проголосували 309 народних депутатів, проти – 0, утримались – 15, не голосували  – 78 парламентарів, передає кореспондент Mind.

Як зазначив заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олександр Дубінський, цей закон був узгоджений із текстом прийнятого на минулому тижні закону про удосконалення регулювання ринків фінансових послуг (Спліт) і «на прохання Національного банку та Мінфіну ми вносимо прискорювачі для набрання чинності деякими відповідними положеннями».

«Ми зобов’язали такі компанії, які надають фінансові послуги, чітко інформувати клієнтів про вартість цих послуг і надавати інформацію про вартість послуг третіх осіб, яких вони залучають до процесу надання фінансової послуги, це страхові компанії, це нотаріуси, це всі комісійні, які враховуються або не враховуються під час видачі кредиту, або під час його погашення», – повідомив він.

Також він додав, що в цьому законі передбачається пропозиція викласти закон про рекламу в цьому законі в такій формі, щоб не було недобросовісної реклами. Тобто щоб ані фінансові компанії, ані юридичні та фінансові особи від імені фінансових компаній не можуть не можуть давати нечесну рекламу  щодо фінансових послуг

«Дискутували ми й можливість включити  в договір про фінансову послугу можливість відшкодування неповної її використання – це стосується страхових компаній, але … виключили цю поправку і зараз не можна буде вимагати у користувача фінансової послуги, якщо він захоче достроково перервати свій договір із фінансовою кампанією, або банком, вимагати погашення невикористаної вартості послуг», – розповідає Дубінський.

Варто додати, що в пояснювальній записці до закону зазначається, що він вносить зміни до низки законодавчих актів, таких як Кодекс України про адміністративні правопорушення, закони  «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «Про захист прав споживачів», «Про рекламу», «Про банки і банківську діяльність», «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про Національний банк України» та «Про споживче кредитування».

Ним передбачено, зокрема: встановлення повноважень державних органів щодо захисту прав споживачів фінансових послуг та визначення принципів захисту прав споживачів фінансових послуг.

Закон передбачає доповнення відповідних законодавчих актів нормами, які надають органам, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг, чіткий перелік повноважень для реалізації завдання захисту прав споживачів фінансових послуг. Такими органами є Національний банк, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Також закон запроваджує відповідальність фінансових установ за порушення прав споживачів фінансових послуг. Він надає уповноваженим органам право застосовувати до фінансових установ та інших суб’єктів господарювання, що надають фінансові послуги, заходи впливу та накладати на посадових осіб юридичної особи або фізичних осіб – підприємців, які надають фінансові послуги, адміністративні стягнення.

При тому відповідні норми Кодексу про адміністративні правопорушення доповнені нормами, «які чітко визначають певні порушення прав споживачів фінансових послуг як склад адміністративного правопорушення».

Передбачається також зміна закону «Про споживче кредитування», що передбачає розширити поняття загальних витрат за споживчим кредитом шляхом включення до нього усіх витрат споживача, включаючи додаткові та супутні послуги третіх осіб. У зв’язку з цим,вноситься зміна у розділ 4 щодо орієнтовної вартості кредиту для споживача.

Крім того, уточнюються норми закону «Про споживче кредитування» щодо укладення договору про споживчий кредит у вигляді електронного документа та використання електронного підпису до та під час підписання такого договору, а також у разі внесення змін до нього.

Раніше Mind повідомляв, що Верзовна Рада 12 вересня ухвалила в цілому закон про «спліт» у редакції Дубинського, який передає Нацбанку повноваження з нагляду за небанківськими фінансовими установами. 

Детальніше про наслідки такого рішення читайте в матеріалі «Спліт» таки стався: як НБУ отримав нову сировину для реформ. Що тепер буде з фінансовими ринками».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті