Російська нафтова галузь в 2020 році може не дорахуватися мінімум $18 млрд виручки в зв'язку зі зниженням цін на нафту і скороченням видобутку в рамках угоди ОПЕК+. Такого висновку дійшли аналітики консалтингового підрозділу цінового агентства Argus, передає «Коммєрсант».
Це на 37-41% менше, ніж в сценарії з ціною Urals в $57 за барель, виходячи з якого розраховувався бюджет РФ на цей рік. Аналітики робили розрахунок без урахування видобутку газового конденсату і нафти на проектах за угодами про розподіл продукції.
Бюджет, за їхніми підрахунками, втратить майже втричі більше – близько $50 млрд – через скорочення нафтових податків.
У базовому сценарії Argus виходить із середньої ціни в $27,7 за барель Urals в 2020 році, але в другому кварталі ціни будуть нижчими, так що експорт нафти в квітні може стати збитковим. Крім того, виникає ризик зниження нафтопереробки.
Нагадаємо: щоб стабілізувати ринок, Росія в квітні знову увійшла в угоду ОПЕК+ по скороченню видобутку нафти. За оцінкою Argus, Росії довелося взяти найбільші зобов'язання щодо скорочення видобутку нафти – 26% від усього обсягу скорочень, на 8 п. п. більше попередніх зобов'язань. В результаті видобуток в 2020 році може скоротитися на 50 млн тонн, або 9% до рівня 2019 року, до 511 млн тонн.
Крім погіршення рентабельності у видобутку від кризи можуть постраждати і російські НПЗ. При базовому сценарії переробка може впасти на 10-15%, а компанії стануть скорочувати програми модернізації заводів. При збереженні низьких цін на нафту до кінця року з травня маржа переробки різко знизиться, а влітку може стати негативною (мінус $3-6 за тонну), вважають аналітики, це може привести до зупинки окремих НПЗ. Основним чинником погіршення економіки переробки стане зниження величини митної субсидії і зворотного акцизу на нафту, що формуються за рахунок різниці в митах на нафту і нафтопродукти, а також рекордні виплати по демпфера, відзначили в Argus. Так, тільки за квітень нафтовики можуть виплатити в бюджет 80 млрд руб. по демпфера.
У той же час маржа в роздрібному бізнесі як і раніше може залишитися високою, незважаючи на скорочення протоки на тлі карантинних заходів. На думку аналітиків Argus, можливо навіть зниження цін на паливо, якщо АЗС скоротять маржу для збільшення обсягів реалізації.
У квітні країни ОПЕК, Росія та інші нафтовидобувні держави домовились знизити видобуток нафти на 9,7 млн барелів на добу в травні-червні. В межах найбільшої угоди про зниження видобутку в історії країни планують скорочувати виробництво протягом двох років – до квітня 2022 року. Країни, що входять до «Великої двадцятки», також стануть частиною угоди, що разом з ОПЕК + дозволить прибрати з ринку близько 20 млн барелів на добу.
Як повідомлялось, у зв’язку з обвалом цін на нафту та істотним зниженням попиту на «чорне золото» російські нафтові компанії почали стикатися з тим, що їм стало не вистачати ємностей для зберігання нафтопродуктів.
Нагадаємо: нещодавно стало відомо, що Росія задля реалізації умов угоди ОПЕК+ готова піти на спалювання надлишків нафти. Закриття РФ нафтових родовищ може призвести до безповоротної їх втрати.