Третю ніч поспіль білоруси вийшли на протест проти результатів президентських виборів у Білорусі, де з великою перевагою переміг Олександр Лукашенко.
У ніч з 11 на 12 серпня силовики вже традиційно зустріли незгодних із застосуванням сьозогінного газу, гумових куль, водометів та світло-шумових гранат.
Учасники та свідки подій повідомляли про особливу жорсткість ОМОНу. На відео потрапив момент, коли ОМОНівці били 15-річного юнака. Очевидці повідомляють, що в деяких випадках силовики просто з авто витягали людей та починали їх бити.
Мінськ.Епіцентр протистояння цієї ночі перемістися з центру на околиці, оскільки представники силових структур постарались розігнати мітингарів ще з вечора. Місцями основних подій стали три мікрорайони міста: Серебрянка, Кам’яна Гірка та Уручьє.
Навчені попереднім досвідом із створенням барикад із автомобілів, цього разу силовики зупиняли автівки, перевіряли документи, частину водіїв затримали.
До того ж Слідчий комітет країни заявив, що автомобілі, які блокуватимуть транспорт, будуть вилучатися у власників. Вони вважатимуться «знаряддями злочину і служать засобом для встановлення фактичних обставин у кримінальній справі». Їх вилучатимуть і визнаватимуть речовими доказами
Свідки заявляють, що у Мінську не тільки розганяють людей з площ, а й ходять по житлових дворах – таранять двері, намагаються знайти сховалися протестуючих.
В Минске не только разгоняют людей с площадей, но и ходят по жилым дворам. Таранят двери, пытаются найи спрятавшихся протестующих.
– Mash (@mash_breaking) August 11, 2020
На этом видео у них нашелся сторонник – какая-то бабушка решила сдать спасающихся людей. pic.twitter.com/kNBp1zrZth
Незгодних ловили не тільки по під’їздах, а й в магазинах. Зокрема, свідки розповіли, що силовики увірвалися в магазин «Алмі» поблизу метро «Кам'яна Гірка» і почали витягати звідти протестуючих, які намагалися сховатися. Їх били їх палицями
В Кам’яній Гірці люди намагались зводити барикади, а також розбирати тротуари та кидати плитку в бік силовиків. Урядові сили відреагували світло шумовими гранатами, сльозогінним газом та гумовими кулями.
Взрывы светошумовых гранат в Каменной горке. pic.twitter.com/DfJjmahjFB
– TUT.BY (@tutby) August 11, 2020
Місцеве видання «Наша ніва» повідомило, що на проспекті Рокасовського в Серебрянці 2000 протестувальників дві години тримали в облозі роту внутрішніх військ. Вони, притиснені до днв’ятиповерхівки та під захистом щитів, слухали нотації та прокляття людей. Двохгодинна облога закінчилася, коли натовп розігнала група підготовлених силовиків, а автобус з ОМОНом прорвався через ринок, щоб допомогти внутрішнім військам.
Видання також повідомило, що у Мінську «любителі послухати переговори різних співробітників різних відомств на різних частотах» дізнались про «наказ застосовувати табельну зброю в разі тарана службових авто, і наказ затримувати мотоциклістів».
Брест. У центрі міста відбулись масштабні сутички протестувальників із силовиками.
Центр Бреста.
– TUT.BY (@tutby) August 11, 2020
Видео: RT pic.twitter.com/MWN176VEwX
Несвіж. Дуже агресивно затримували людей в місті Несвіж, що знаходиться в Мінській області.
В Несвиже сегодня очень жестко задерживали людей. pic.twitter.com/PWUcp3WkHE
– TUT.BY (@tutby) August 11, 2020
Полювання на журналістів. На Пушкінській постраждав відеооператор TUT.BY Всеволод Зарубін, його вдарили по нозі. Силовики розбили екран камери і забрали робочу флешку з відео. Флешки з робочими матеріалами також забрали у фотографів TUT.BY Дар'ї Бурякіной, Associated Press Сергія Грица (пошкоджена і камера) і «Нашої Нiви» Надії Бужан.
У Бресті, за свідченнями очевидців, близько 10 омонівців цілеспрямовано кинулися на кореспондента TUT.BY Станіслава Коршунова і жорстко затримали його.
Також було скоєно напади кореспондентів «Бі-бі-сі», , Tut.by, «Нашої ниви», Onliner, «Белсат», «КП-Білорусь». У журналістів, які мали акредитацію і розпізнавальні жилетки, розбивали камери і відбирали флешки з робочими матеріалами.
Про попередню ніч протестів, під час якої загинув перший протестувальник, можна прочитати тут.
Нагадаємо: 9 серпня у Білорусі відбулись офіційні вибори. За офіційними даними ЦВК, Тихановська набирає 10,09% голосів, тоді як Лукашенко – 80,08%. Сама опозиційна кандидатка не визнала ці результати та оскаржила результати виборів в Центрвиборчкомі.
Згодом з’явилась інформація, що Тихановська покинула Білорусь і виїхала до Литви. Пізніше вона виклала в мережу два відеозвернення із «поясненнями».