Китай вже в 2021 році може змінити США в якості лідера в нафтопереробці, випливає зі світу Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). Про це пише Bloomberg, на яке посилається The Bell.
Зараз у Китаї будуються чотири нафтопереробні заводи (НПЗ) загальною потужністю 1,2 млн барелів на день. Це еквівалентно поточній потужності нафтопереробки на всій території Великобританії.
Один з нових заводів відкрила приватна компанія Rongsheng Petrochemical в провінції Чжецзян на сході Китаю.
Водночас старі НПЗ у США поступово закриваються. На початку листопада Royal Dutch Shell оголосила про закриття заводу в Луїзіані, в результаті чого кілька сотень співробітників втратили роботу.
У 1967 році, на момент відкриття цього заводу, переробні потужності США в 35 разів перевищували китайські.
За оцінками видання та опитаних ним експертів, пандемія COVID-19 прискорила зрушення у світовій нафтопереробної промисловості на тлі зростання попиту на пластик і паливо в Китаї і решті Азії.
Там економіка швидше відновлюється після пандемії, на відміну від Європи і США, які зіткнулися з більш глибокою економічною кризою. До того ж західні економіки поступово відмовляються від традиційного палива, що буде означати зниження попиту на нафту в довгостроковій перспективі.
Підйом нафтопереробної промисловості в Китаї, Індії і на Близькому Сході позначається на світовій енергетичній системі, відзначає агентство. В результаті експортери нафти практично змінили орієнтир на азіатських покупців замість споживачів у США і Європі.
У жовтневій доповіді МЕА вказано, що епоха зростання споживання нафти закінчиться в межах десятиліття. Пік попиту на паливо при будь-якому сценарії не буде набагато вищим за споживання в 2019 році (близько 100 млн б/д). При цьому приріст споживання електроенергії забезпечить в основному альтернативна енергетика, особливо сонячна і вітряна.
Тим часом Трамп намагається полегшити видобуток нафти біля узбережжя Аляски, обмеження на який були введені за часів Обами.