У міру поширення по всьому світу коронавірус SARS-CoV-2 мутував, і зараз дослідники виділяють сім його основних груп, або штамів, пише Reuters, спираючись на дані Глобальної ініціативи зі спільного використання всіх даних про грип (GISAID) – найбільшої бази даних про послідовності генома коронавіруса в світі.
Класифікація і розуміння цих змін вірусу має вирішальне значення для розробки стратегій боротьби з COVID-19.
Початковий коронавірус, виявлений в китайському місті Ухань в грудні 2019 року – це штам L. Потім на початку 2020 року вірус мутував в штам S. За ним послідували штами V і G. Штам G ще більше мутував у штами GR, GH та GV. Кілька інших рідкісних мутацій були згруповані разом як штам O.
Раніше, на початку пандемії, вірус відносно швидко поширювався по світу, регулярно викликаючи нові спалахи. У той час серед зразків, представлених в GISAID, було більш різноманітне поєднання штамів.
У міру закриття кордонів нових штамів стало з'являтися все менше, а в країнах, де були присутні більше стійкі штами типу G, вони стали домінувати.
В Азії початковий штам L зберігався довше, оскільки кілька країн, включаючи Китай, швидко закрили кордони і заборонили пересування. Північна Америка і Європа, навпаки, не так сильно обмежували пересування, що дозволило штамам G поширюватися – і мутувати – більш швидкими темпами.
Штами G зараз домінують в усьому світі. Одна специфічна мутація, D614G, набула найбільшого поширення.
У будь-якому випадку, мутації поки що не призвели до появи штамів, які будуть стійкі до розроблених вакцин.
Однак експерти, які роками спостерігали, як грип і ВІЛ мутують в стійкі до вакцин штами, попереджають, що передбачити, що станеться з SARS-CoV-2 в майбутньому, неможливо, тому найкращий спосіб запобігти змінам, які зроблять вірус несприйнятливим до вакцини – це обмежити його поширення та зменшити можливості для мутацій.
Більше про намагання розпізнати природу коронавірусу – в матеріалі «Виживають не всі: чому COVID-19 поверне увагу до боротьби з бактеріями».