ЄС вперше отримає право відправляти військову допомогу і техніку в іноземні конфлікти

Держави-члени блоку дійшли згоди щодо створення «Європейського фонду миру» обсягом у 5 млрд євро

фото: unsplash.com/Markus Spiske

Євросоюз вперше отримає повноваження відправляти військову допомогу і обладнання для вирішення зовнішніх конфліктів на основі суперечливого «Європейського фонду миру» обсягом у 5 млрд євро, повідомляє Financial Times.

Фонд, який в принципі був узгоджений державами-членами в п'ятницю, відображає прагнення до збільшення «сили» і посилення впливу ЄС в міжнародних конфліктах. Прихильники наполягають на тому, щоб одержувачі коштів, включаючи уряди, регіональні та міжнародні організації, були ретельно оцінені.

Критики кажуть, що гроші можуть спровокувати війни і порушення прав у всьому світі і є кроком до більш мілітаризованого підходу до зовнішньої політики блоку.

Країни-члени ЄС досягли політичної угоди про створення запропонованого фонду, який повинен бути офіційно схвалений в наступному році. Він націлений на те, щоб зробити блок більш ефективним і реактивним постачальником глобальної безпеки. Фонд також дозволить ЄС посилити свої завдання в галузі зовнішньої безпеки і оборони, «поставляючи військове і оборонне обладнання, інфраструктуру і допомогу» за запитом.

Вперше про створення такого фонду заговорила в 2018 році Федеріка Могеріні, на той час глава зовнішньої політики ЄС. Її наступник Жозеп Боррель заявив в червні, що «м'якої сили» більше «недостатньо в сучасному світі», і її слід доповнити аспектом «жорсткої сили». Франція, зокрема, закликала ЄС відігравати активнішу роль в Малі, де Париж бореться з джихадистами. Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас сказав, що кошти дозволять ЄС «зробити свій внесок в забезпечення стійкості країн-партнерів в Африці і сусідніх країнах».

ЄС веде активну діяльність в ряді африканських країн, включаючи Малі, де у нього є тренувальна місія на підтримку тривалої кампанії уряду і французьких сил проти повстанських угрупувань ісламізму в Сахеле.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS