Тектонічні зрушення чекають на європейський фінансовий ринок після остаточного виходу Великобританії з Євросоюзу в 2021 році, коли номіновані в євро активи на зразок акцій і деривативів будуть виводитися з лондонських майданчиків. Довгострокові наслідки таких змін поки що не ясні, пише Reuters.
«Це подія на зразок великого вибуху, і це одна з речей, яку ринок ще не усвідомив по-справжньому», – сказав Аласдер Хейнс, глава лондонської трейдингової платформи Aquis Exchange.
«Все почне рухатися буквально в один призначений день, і ми повинні молитися Богу, щоб на ринку не відбулася якась надзвичайна подія, яка створює великі обсяги (торгів)», – сказав Хейнс.
Торгова угода, укладена між Лондоном і Брюсселем минулого тижня, не охоплює фінансовий сектор, а це означає, що доступ Великобританії до фінансових ринків ЄС припиниться 31 грудня. Наслідки цього можна буде побачити вже 4 січня – в перший день торгів у новому році.
Євросоюз хоче знизити свою залежність від лондонського Сіті в сфері фінансових послуг і збільшити обсяги торгів в євро у Франкфурті, Парижі, Амстердамі та інших фінансових центрах континентальної Європи.
В результаті європейські ринки акцій розділяться, що викликає побоювання підвищення тарифів для інвесторів.
Банки ЄС з 4 січня повинні здійснювати торгові операції з активами в євро на території блоку, внаслідок чого вони відмовляться від використання таких британських майданчиків, як Cboe Europe, Aquis Exchange, Turquoise (належить Лондонській фондовій біржі) і Goldman Sachs, і перейдуть на створені для цього хаби в Амстердамі чи Парижі.
У Лондоні проводяться практично всі транскордонні угоди з акціями компаній всіх 27 країн-членів ЄС. Добовий обсяг таких торгів в жовтні склав 8,6 мільярда євро, або чверть усіх трейдингових операцій в Європі, свідчать дані Cboe.
На думку президента Cboe Europe Девіда Хьюсона, практично всі транскордонні угоди з європейськими акціями перейдуть на інші майданчики за одну добу.
«Це найбільший зсув в торгівлі акціями як мінімум за останні два десятиліття», – сказав він.
Поступово на перший план вийде питання того, наскільки виростуть обсяги торгів усередині ЄС і скоротиться масштаб операцій в Великобританії.
«Це не початок кінця для Лондона, але чорт забирай, це ганебно і це гол, який Британія забила в свої власні ворота», – сказав Хейнс з Aquis.
Нагадаємо, 24 грудня сталася історична подія – ЄС і Великобританія нарешті досягли згоди в спірних питаннях щодо Brexit.