8 лютого було опубліковано розслідування OpenLux, підготовлене журналістами Le Monde, Le Soir, The Miami Herald Sueddeutsche Zeitung і деяких інших видань разом з організаціями Transparency International і Центром з вивчення корупції та оргзлочинності. Воно присвячене відмиванню грошей і ухиленню від сплати податків через люксембурзькі компанії, пише Коммерсант. Серед власників фірм виявилося більше тисячі росіян.
Автори розслідування працювали над ним близько року, вони вивчили понад 4 млн документів за період з 1955 по 2020 рік, включаючи корпоративні документи 260 000 компаній.
«Розслідування підтверджує, що Люксембург, попри те, що стверджує його влада, є справжнім офшорним центром на півдорозі між лондонським Сіті і Британськими Віргінськими островами. Майже 90% його «компаній» контролюються не люксембуржцями», – зазначає Le Monde.
Автори розслідування дійшли висновку, що 81% люксембурзьких інвестфондів не вказували, хто є кінцевим власником коштів, які проходили через них.
Загалом в Люксембурзі діє понад 15 000 інвестфондів, під керуванням яких знаходяться активи на $4,5 трлн.
В цілому автори OpenLux виявили 64 400 кінцевих бенефіціарів власників коштів і компаній. Як заявляє люксембурзька влада, в останні роки відповідно до посилених правил в цьому відношенні майже 90% місцевих компаній внесли в регістри дані про кінцевих власників. Однак, за даними авторів розслідування, насправді ця частка ближче до 50% від усіх компаній.
У цьому списку більше тисячі росіян. Серед них – не лише бізнесмени з рейтингу Forbes (більше 20 осіб), а й колишні і нинішні співробітники держкомпаній, а також їх великі підрядники. Серед власників люксембурзьких компаній опинилися колишні і нинішні топ-менеджери РЖД, «Роснефти» й «Газпрому».
Нагадаємо, швейцарська прокуратура звинуватила Credit Suisse у відмиванні грошей, розслідування тривало 12 років.