П'ять республіканців у Палаті представників Конгресу США звернулися із листом до держсекретаря Ентоні Блінкена, в якому висловили стурбованість тим, яким чином реалізуються плани адміністрації президента Джо Байдена щодо застосування обов'язкових санкцій по «Північному потоку – 2», передбачених законом «Про захист енергетичної безпеки Європи» (Protecting European Energy Security Act, PEESA).
Як повідомляє DW, в листі також міститься прохання прояснити, чому відносно цілого ряду юридичних осіб, які, за наявними відомостями, здійснюють дії, що підпадають під американські санкції діяльність в рамках проекту будівництва газопроводу, досі не застосовані обмежувальні заходи.
Підписи під документом поставили старший республіканець комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США Майкл Мак-Кол (від штату Техас), лідер республіканської меншості в нижній палаті законодавчого органу Кевін Маккарті (від штату Каліфорнія), Адам Кінцінгер (республіканець, від штату Іллінойс), Брайан Фитцпатрик (республіканець, від штату Пенсільванія) і Август Пфлюгер (республіканець, від штату Техас).
Законодавці звинуватили адміністрацію Байдена в непослідовності.
«Ми глибоко стурбовані тим, що рішучі заяви адміністрації, спрямовані проти проекту газопроводу, не супроводжуються настільки ж рішучими діями», – наголосили законодавці.
На їхнє переконання, ця непослідовність була виражена, зокрема, в застосуванні санкцій тільки до судна-трубоукладача «Фортуна» і його власника- компанії «КВТ-Рус», які міністерство фінансів США 22 лютого включило до списку санкцій в рамках закону «Про захист енергетичної безпеки Європи».
«З огляду на скорочення (тимчасового – ред.) «вікна» до завершення будівництва газопроводу «Північний потік – 2», ми закликаємо вас представити в Конгрес нові санкції, як тільки з'явиться необхідна для цього інформація, а не чекати до 17 травня, коли закінчується поточний 90-денний звітний період, і наступний обов'язковий доповідь повинен бути представлений Конгресу», – підкреслюється в заяві.
«Ми побоюємося, що це невідповідність слів і справ» нової адміністрації може бути пояснено тільки бажанням залишити місце для домовленостей з Німеччиною, відзначили законодавці.
Нагадаємо: оператор проєкту Nord Stream 2 оприлюднив прогноз, що будівництво газопроводу «Північний потік – 2» планується завершити до кінця вересня 2021 року. Днями до російського трубоукладального судна «Фортуна» приєдналось ще одне – «Академік Черський», який здатен прискорити процес.
Як повідомлялось, адміністрація Байдена у звіті Конгресу від 19 лютого також вказала тільки на введення санкцій щодо «Північного потоку-2» – проти «Фортуни» і його власника компанії «KВТ-Рус». Критики заявили, що рішення щодо «Фортуни» і «КВТ-Рус» було неадекватним, тому що ці два підприємства вже піддалися санкціям, і є інші російські активи, які повинні понести покарання.
До адміністрації Байдена неодноразово зверталися із закликом посилити санкції, щоб охопити широке коло компаній, що беруть участь в будівництві «Північного потоку – 2», включаючи сервісні компанії, страховиків та сертифікаційні компанії.