Президент Росії Владімір Путін заявив, що РФ могла потопити британський військовий корабель, який вона звинувачувала в незаконному заході в її територіальні води, і це не розпочало б Третю світову війну. Також під час «прямої лінії» в Москві російський лідер обвинуватив Вашингтон в причетності до «провокації», пише Reuters.
Напруженість у відносинах між Москвою і Лондоном різко зросла минулого тижня після того, як Росія оскаржила право міноносця HMS Defender на транзит води в районі анексованого Росією Криму, на що, за словами Великобританії, вона має повне право.
Коментарі Путіна додають загрози до раніше зроблених попереджень Росії про те, що Москва буде бомбити британські військово-морські кораблі в Чорному морі в разі подальших провокаційних дій британського флоту поблизу Криму.
Путін, виступаючи під час своєї щорічної сесії питань і відповідей з виборцями, висловив гнів з приводу того, що він назвав «провокацією», покликаною показати, як російські сили в Криму відреагували на такі вторгнення.
На питання, чи стояв світ на межі Третьої світової війни під час протистояння, Путін відповів: «Звичайно, ні».
«Навіть якби ми потопили корабель, важко уявити, що світ був би на межі Третьої світової війни, тому що ті, хто це робить (провокацію – ред.), знають, що вони не зможуть вийти переможцями в такій війні», – додав він.
Путін звинуватив Сполучені Штати і Великобританію в спільному плануванні цього епізоду, заявивши, що американський літак-шпигун вилетів з Греції раніше в той же день, щоб подивитися, як Росія відреагує на британський військовий корабель.
«Було очевидно, що есмінець увійшов (в води близько Криму – ред.), переслідуючи, перш за все, військові цілі, намагаючись використовувати літак-розвідник, щоб подивитися, як наші сили будуть припиняти такі провокації, щоб побачити, що спрацьовує і де, як йдуть справи і де все знаходиться», – зазначив він.
Путін сказав, що Росія усвідомила мету навчань і відреагувала таким чином, щоб дати іншій стороні тільки ту інформацію, яку Москва визнала необхідною.
Він додав, що бачить політичний елемент в інциденті, який стався незабаром після його зустрічі з президентом США Джо Байденом в Женеві.
«Зустріч в Женеві тільки що відбулася, так навіщо була потрібна ця провокація, яка була її мета? Щоб підкреслити, що ці люди (американці і британці – ред.) не поважають рішення кримчан приєднатися до Російської Федерації », – сказав він.
Російський лідер звинуватив Лондон і Вашингтон в невдячності, заявивши, що раніше в цьому році він віддав наказ російським військам відійти від кордонів України після того, як їх нарощування сил викликало стурбованість на Заході.
«Ми зробили це, – сказав Путін. – Але замість того, щоб позитивно відреагувати на це і сказати: «Добре, ми зрозуміли вашу відповідь на наше бурчання »- замість цього, що вони зробили? Вони увірвалися через наші кордони ».
Між тим, США і їх союзники по НАТО заявили, що станом на початок травня Росія зберегла посилену військову присутність поблизу українського кордону, попри обіцянку вивести війська, розгорнуті в квітні. Росія відкликала лише кілька тисяч військовослужбовців з кордону з Україною. Високопоставлені представники Пентагону заявили, що близько 80 000 російських військовослужбовців залишалися поблизу різних ділянок кордону країни з Україною, хоча до 1 травня вони мали піти.
Нагадаємо: 23 червня Міноборони РФ оприлюднило заяву, в якому стверджувало, що прикордонний сторожовий корабель нібито «виконав попереджувальну стрільбу», а пізніше літак Су-24М здійснив попереджувальне бомбометання по курсу руху британського есмінця Defender в Чорному морі.
Днем пізніше міністр закордонних справ Великобританії Домінік Рааб заявив, що по міноносці не велося попереджувального вогню, а російська інтерпретація інциденту була «передбачувано неточною».
Між тим, заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков в Сочі, коментуючи інцидент, заявив, що «ми можемо бомбити не тільки по курсу, але і по меті».
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що есмінець HMS Defender проходив через українські територіальні води, нагадавши про невизнання Британією незаконної анексії Криму.
Пізніше було опубліковане відео з борту есмінця, на якому видно, як його переслідують кораблі та літаки РФ.