Суд у канадській провінції Онтаріо ухвалив, що родичам шести пасажирів Boeing 737-800 «Міжнародних авіаліній України» (МАУ), збитого в січні 2020 року військовими з Корпусу вартових ісламської революції (КВІР), мають бути виплачені понад 107 млн канадських доларів – це 74 млн євро. Рішення про виплати ухвалив у понеділок, 3 січня, суддя Едвард Білобаба, пише Deutsche Welle.
Позивачі вимагали компенсації у розмірі 1,5 млрд канадських доларів. А для її перерахування вони наполягали на вилученні іранських активів у Канаді та за кордоном.
Із суми, зазначеної судом в Онтаріо, 7 млн канадських доларів мають піти на відшкодування витрат, зокрема судових витрат, ще 100 млн канадських доларів – послужити грошовою компенсацією.
«Суд чудово розуміє, що відшкодування збитків є поганою заміною втраченим життям», – зазначив Білобаба.
Як уточнило агентство AP, поки що неясно, яким саме чином сім'ї будуть стягувати з Ірану зазначену суму. Водночас це – знакове рішення для родичів, які скаржилися на відсутність прозорості та підзвітності у іранському розслідуванні, констатує агентство.
Адвокати позивачів вже вітали рішення суду як «безпрецедентне для канадського законодавства».
Нагадаємо, лайнер «Міжнародних авіаліній України», що летів рейсом PS752 з Тегерана до Києва, був збитий 8 січня 2020 невдовзі після зльоту. Загинули всі 176 людей, які перебували на його борту: громадяни Афганістану, Ірану, Канади та України, а також піддані Великобританії та Швеції.
Аж через кілька днів відповідальність за катастрофу взяв на себе Корпус вартових ісламської революції, визнавши, що літак був збитий помилково.
У лютому 2020 року президент України Володимир Зеленський відхилив запропоновані Тегераном виплати сім'ям загиблих – по $80 000 (70 900 євро), вважаючи ці суми недостатніми.
У березні 2021 року МЗС України розкритикувало звіт Ірану про катастрофу лайнера, назвавши його «збірником маніпуляцій» та «цинічною спробою приховати справжні причини катастрофи». У травні 2021 року суддя Едвард Білобаба припустив, що ракетна атака на український лайнер могла бути «навмисним актом тероризму».
Як повідомлялося, суд в Канаді зобов'язав Іран відшкодувати збитки загиблим під час збиття українського літака.