Що сталося. Російська нафтова компанія «Татнєфть» просить скликати до суду США представників 52 банків у рамках справи про стягнення з України $173 млн компенсації за втрату долі в «Укртатнафті».
Джерело. Про це повідомляє Bloomberg.
Сторони. Українська сторона називає ці повістки спробою вполювати конфіденційну інформацію на тлі військової загрози.
Україна від імені міністра оборони та посла у США заявила, що повістки «Татнафти» містять запити про активи й фінансові операції України та третіх сторін, які відіграють ключову роль у стратегічних галузях: оборони, енергетики, транспорту, зв'язку. Українська сторона просить суд США заблокувати клопотання «Татнєфті».
Коментар. «У контексті безпосередньої загрози вторгнення Росії до України російська нафтова компанія, що має тісні зв'язки з російським урядом, не повинна отримати дозвіл розкриття як привід для вимоги конфіденційної інформації щодо військової та національної безпеки України та її грошово-кредитної стабільності», – заявив представник України на засіданні суду.
Деталі. Клопотання «Татнєфті» направили у Citigroup, JPMorgan Chase, Credit Suiss, Danske Bank, Резервний банк Австралії тощо.
Бекграунд. У грудні 2007 року після втрати оперативного і корпоративного контролю над «Укртатнафтою» в результаті рейдерського захоплення «Татнєфть» ініціювала розгляд в Міжнародному комерційному арбітражі (МКА) в Парижі проти держави Україна. Пізніше, 29 липня 2014 року арбітраж виніс рішення на користь російської компанії. Сумарні претензії «Татнєфть» становили $2,4 млрд. Так, у підсумковому рішенні МКА знизив розмір компенсації до $112 млн плюс відсотки.
У липні 2018 року суд в Англії відхилив апеляцію України на визнання в британській юрисдикції рішення Міжнародного комерційного арбітражу за позовом «Татнєфть».
У серпні 2019 року Україна оскаржила у Верховному суді РФ рішення про стягнення $144 млн на користь «Татнєфті». Суд відхилив касаційну скаргу.