Влада росії просуває новий закон про арешт майна іноземних інвесторів, який дозволяє їй взяти під контроль місцевий бізнес західних компаній, які вирішили піти з країни після вторгнення москви в Україну, що підвищує ставки для транснаціональних корпорацій, які намагаються згорнути тут свій бізнес, пише Reuters.
Закон, який може бути прийнятий протягом декількох тижнів, дасть росії широкі повноваження втручатися там, де є загроза місцевим робочим місцям або промисловості, що ускладнює швидкий вихід західних компаній, якщо вони не готові прийняти на себе великий фінансовий удар.
З росії вже встигли піти такі західні компанії, таких як Starbucks, McDonald's та пивоварної компанії AB InBev, і посилює тиск на тих, хто ще залишився.
Італійський кредитор UniCredit, австрійський банк Raiffeisen, найбільший у світі меблевий бренд IKEA, мережа ресторанів швидкого харчування Burger King та сотні невеликих фірм, як і раніше, мають бізнес у Росії. Будь-хто, хто намагається вийти, стикається з проблемами.
Законопроект дозволяє росії призначати адміністраторів компаній, які належать іноземцям у «недружніх» країнах.
Москва називає країни недружніми, якщо вони ввели економічні санкції проти росії, а це означає, що будь-які компанії в ЄС і США перебувають у небезпеці.
«Передусім, уряд рф застосовуватиме правила до великих компаній. Щоб уникнути призначення адміністратора, компанії мають показати, що вони не кидають свій російський бізнес у біді», – сказав Сергій Суханов, юрист консалтингової компанії RSP International.
Ульф Шнайдер, консультант, що працює з німецькими компаніями в росії, зазначив, що він та інші працюють над пропозиціями, що дозволяють іноземним компаніям добровільно передавати контроль довірчому керуючому на свій вибір.
«Продаж можливий, але умови для продажу не дуже хороші», – сказав Шнайдер.
У законопроекті описується, як росія може призначати адміністратора в компанії, щонайменше 25% акцій яких перебувають у «недружніх» іноземних руках.
Він встановлює широкий спектр критеріїв для втручання, наприклад, коли компанія відіграє важливу роль місцевим роботодавцем або надає важливі послуги – виробляє медичні пристрої, але також перелічується безліч інших секторів, таких як транспорт та енергетика, а також будь-які фірми, закриття яких може призвести до зростання цін у магазинах.
Призначеному державою адміністратору також буде дозволено продавати конфіскований бізнес, а колишнім власникам буде заборонено вести бізнес у росії.
«Росія вже ізольована від світу і більше не цікава для інвесторів, – сказав Майкл Лоуї з Федерації австрійської промисловості. – Цей закон може лише погіршити ситуацію».
Напередодні повідомлялося, що Marks & Spencer припиняє працювати на російському ринку.
Компанія Nike також вирішила остаточно покинути російський ринок.