Бійці українського спецназу розповіли виданню The Times про вилазки на територію росії, результатом яких, ймовірно, могли стати вибухи на нафтобазах у російських регіонах, що межують з Україною.
Видання поговорило з двома 25-річними бійцями спецназу, які брали участь у рейдах на територію росії, та офіцером української розвідки. Обидва – члени батальйону «Шаман», 10-го загону спецназу України, який вважається елітним. Батальйон воює проти росії з 2014 року.
Місія батальйону полягала у знищенні критично важливої для ведення військових дій інфраструктури на території росії. У російський тил бійців закидали на гелікоптері. Точні цілі загону засекречені, проте The Times припускає, що вилазки угрупування на територію росії можуть бути пов'язані з атаками на російські нафтопереробні заводи та склади боєприпасів.
«Найцікавіші місії – у тилу ворога: закладення вибухівки за лінією фронту, за кордоном», – розповів один із співрозмовників видання із позивним «Двадцять два».
Він також докладно описав план, метою якого було посіяти сум'яття та розбіжності у тилу, але попросив The Times не розкривати деталей.
«Росіяни не розуміють, що сталося, і часто не можуть повірити, що ми там були», – додав другий спецназівець із позивним «Красавчик».
Батальйон «Шаман» брав участь у всіх великих битвах у битві за Київ. Члени загону билися в аеропорту «Антонов» у Гостомелі, де російський вертолітний десант намагався забезпечити маршрути постачання бронетанкових колон повітрям.
Співрозмовник описує першу годину бою як хаос, доки українські військові намагалися скоординувати оборону.
Потім батальйон «Шаман» перекинули в село Мощун, де вони мали перешкодити противнику форсувати річку Ірпінь, це відкривало росіянам можливість для удару по Києву. Російське угруповання значно перевершувало українські сили чисельністю, тому українські військові влаштували засідку і дочекалися, доки російські війська опиняться в центрі села, щоб ударити з обох флангів.
З початку війни в Україні на інфраструктурі у містах, близьких до кордону, відбуваються вибухи та пожежі. У квітні після вибуху спалахнула нафтобаза «Транснафта – Дружба» у Брянську, а також резервуар із дизельним паливом. Цього ж місяця сталася пожежа на нафтобазі в Бєлгороді, що належить «Роснєфті».
Міноборони росії звинуватило в подію Україну, проте українська сторона не підтверджувала і не спростовувала причетність своїх спецслужб.
У червні пожежа сталася на Новошахтинському НПЗ у Ростовській області, поряд із заводом знайшли уламки двох безпілотників, а момент атаки потрапив на відео. ЗМІ повідомили, що НПЗ пов'язували із «кумом путіна» Віктором Медведчуком.