Що сталося. Канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що повернення Канадою на прохання Німеччини газової турбіни для «Північного потоку – 1» є правильним рішенням.
Джерело. Про це він сказав в інтерв’ю The Globe and Mail.
Коментар. Шольц зазначає, що канадський прем’єр-міністр Джастін Трюдо зробив рішучий крок, «що зміцнив позицію Німеччини та Європи», позбавивши росію приводу пояснювати зменшення обсягів постачання газу технічними причинами й звинувачувати в цьому санкції.
«Наші санкції залишаються в силі. Вони працюють, адже виробничі можливості росії стрімко падають, її економіка перебуває в рецесії, а доступ до життєво важливих товарів суттєво обмежений», – зауважив німецький канцлер.
Він сказав, що наразі союзники «націлилися» на додаткові сектори російської економіки та закриття лазівок для обходу обмежувальних заходів.
Бекграунд. Нагадаємо: німецька влада домовилася з Канадою, що Оттава передасть Берліну турбіну, необхідну для обслуговування газопроводу «Північний потік», що перебувала в Монреалі на ремонті. Канада не могла передати її росії, оскільки це порушило б запроваджені проти країни санкції.
Щоб Канада змогла переправити турбіну до Німеччини, із санкцій зробили тимчасовий виняток. У Берліні переконували, що повернення турбіни позбавить росію приводу суттєво знижувати обсяги постачання газу.
Як реакція прозвучала заява Президента України Володимира Зеленського про те, що цей виняток із санкцій сприйматимуть у москві як «прояв слабкості», а українська група в Канаді подала до суду, щоб зупинити переданнячу турбін Siemens для «Північного потоку».
Проте уряд Канади згодом зробив ще один виняток з антиросійських санкцій і дозволив ремонтувати турбіни для «Північного потоку – 1» ще протягом двох років.