Втрата росією європейського ринку експорту газу починає позначатися на доходах “Газпрому”, скорочуючи надходження до бюджету, компенсувати які не буде чим.
Джерело. Це випливає з розрахунків Reuters і коментарів аналітиків.
Деталі. Дохід “Газпрому” від експорту газу в січні цього року скоротився до $3,4 млрд з $6,3 млрд роком раніше через падіння обсягів поставок до Європи.
Ці дані і прогноз обсягів експорту дозволяють припустити падіння доходів майже вдвічі за підсумками року.
“Газпром” не розкривав прогноз експорту газу на цей рік, але, за оцінками аналітиків, він може становити близько 50-65 млрд кубометрів, не включаючи постачання до Китаю.
«Постачання до Туреччини (близько 30-32 млрд кубометрів), Китай (15,5 млрд кубометрів зі зростанням до 25-30 млрд кубометрів у 23 році) та країни СНД (близько 25 млрд кубометрів) не зможуть замінити ринок ЄС», – йдеться в огляді аналітиків Локо-Інвест.
Якщо взяти до уваги середній прогноз ціни експорту газу Мінекономіки рф на цей рік у $700 за 1.000 кубометрів, то на постачаннях до Європи та Туреччини “Газпром” може заробити $35-46 млрд.
Аналітик Рональд Сміт вважає, що в умовах середніх цін на газ на європейському хабі $700 за 1.000 кубометрів у 2023 році середня ціна експорту “Газпрому” наблизиться до $615, тоді доходи компанії в цьому сегменті впадуть до $40 млрд.
Експорт до Китаю, де ціна продажу газу набагато нижча за європейську і оцінюється в $290 за 1.000 куб.м, може принести “Газпрому” в 2023 році лише $6,3 млрд, каже Сміт.
Загалом за рік доходи “Газпрому” від експорту можуть виявитися майже вдвічі нижчими, ніж у 2022 році і на 16% меншими, ніж у 2021 році.
«Газпром» намагається переналаштувати експорт у бік Китаю та Туреччини, що потребує масштабних фінансових вливань у будівництво газотранспортної інфраструктури. Інвестпрограма концерну цього року зросла до рекордних 2,3 трлн рублів.
Бекграунд. Як повідомлялося, у Норвегії попит на газ знизився до найнижчого рівня за 50 років.