Рахункова палата: держбюджет витратив 5,3 млрд грн на Службу судової охорони, проте вона все ще «на стадії становлення»

За більш ніж три роки мета Стратегії розвитку до 2022 року – створення та розбудова спроможностей Служби для забезпечення безпеки суддів та інших – у повному обсязі не досягнута

Фото: ілюстративне

Протягом 2019–2022 років на новостворену Службу судової охорони з держбюджету використали майже 5,3 млрд гривень. Проте станом на 1 січня 2023 року вона ще перебувала на стадії становлення.

Про це йдеться на сайті Рахункової палати.

Аудит зазначив, що Служба судової охорони не була створена у встановлений законом термін. Згідно із законом, служба мала бути створена до 1 січня 2019 року, але фактично її створили лише в березні 2019 року.

«Основними чинниками, що вплинули на реалізацію стратегії, були неналежний рівень організаційного забезпечення та контролю за виконанням її заходів з боку Служби та ДСАУ, відсутність достатнього фінансування у 2021–2022 роках, а також обмеження, передбачені воєнним станом. Нова стратегія на момент проведення аудиту не розроблялася», – повідомила Рахункова палата.

Зазначається, що ці фактори також вплинули на виконання завдань служби і формування кадрового потенціалу. Заповненість штатних посад постійно зменшувалася з 2020 року і на момент аудиту становила менше 50%. Найнижчий рівень заповненості спостерігався в підрозділах охорони, оперативної служби (45%), швидкого реагування (25%) й особистої безпеки суддів (23%).

Крім того, це створює додаткове навантаження на працюючих співробітників і збільшує ризики невиконання завдань Служби, особливо з урахуванням того, що ці підрозділи відповідають за охорону 585 об'єктів системи правосуддя (станом на 1 січня 2023 року).

Повідомляється, що у відділеннях особистої безпеки суддів Вищого антикорупційного суду лише 11 з 38 суддів мають охорону. Згідно із законом, передбачається обладнання житла сигналізацією та «тривожними» кнопками для суддів, а також тимчасове розміщення в безпечних місцях у разі загрози їхньому життю чи життю членів сімей. Однак правові механізми для реалізації цих норм відсутні, тому ці заходи не виконуються.

Як зазначає Рахункова палата, Cлужба не повністю забезпечила своїх співробітників необхідною зброєю, спецзасобами, спорядженням, засобами радіозв'язку та речовим майном. Попри те що служба входить до сектору безпеки й оборони, вона має лише 45% необхідних транспортних засобів. Крім того, у 2022 році Служба безоплатно передала три автомобілі іншим держустановам, які не належать до сектору безпеки й оборони.

До того ж унаслідок збройної агресії росії, майно Служби зазнало значних пошкоджень і руйнувань. Попередні розрахунки показують, що збитки, завдані територіальним підрозділам Служби, перевищують 27 млн гривень.

Бекграунд. Раніше Мind повідомляв, Рахункова палата виявила порушення у ФДМУ на 90 млрд грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS