Венчурних інвесторів в Європі цікавлять технології штучного інтелекту – KPMG

Євросоюз вже почав адаптацію законодавства для цього ринку

Фото: pixels.com / Tara Winstead

У II кварталі 2023 року Європейський Союз прийняв Закон про штучний інтелект, який детально регулює використання штучного інтелекту в регіоні та вимагає перегляду генеративних систем штучного інтелекту, зокрема перед комерційним запуском. Закон також забороняє застосування біометричних ідентифікаційних систем в режимі реального часу. Протягом кварталу Велика Британія також заявила про своє бажання стати батьківщиною правил безпеки щодо використання ШІ.

Тож технології штучного інтелекту та машинного навчання були ключовою сферою інвестицій в Європі протягом II кварталу 2023 року.

Венчурних інвесторів зокрема цікавить альтернативна енергетика та чисті технології (cleantech), зазначають у компанії KPMG Ukraine у звіті Venture Pulse.

Інтерес до цієї сфери був різноманітним як географічно, так і на рівні продуктів і рішень: лідерами стали німецька 1Komma5, яка залучила $232,1 млн, німецька компанія з накопичення енергії Jolt Energy, яка залучила $165,1 млн, лондонська компанія атомних технологій Core Power, яка залучила $100 млн.

Тож інвестиції венчурного капіталу у Великій Британії зросли порівняно попереднім з кварталом, хоча й залишалися незначними порівняно з рекордними кварталами 2021 року та початку 2022 року. 

Враховуючи політичні та економічні потрясіння у Великій Британії та високі відсоткові ставки, які підвищують вимоги до продуктивності та змушують інвесторів переглядати розподіл своїх активів, більш помірний рівень інвестицій може стати новою нормою для Великої Британії, доки економіка не стабілізується.

Натомість Німеччина спостерігає стабільні інвестиції венчурного капіталу у II кварталі 2023 року.

У II кварталі 2023 року в Німеччині також відбулося незначне інвестиційне відродження у сфері охорони здоров’я та біотехнологій: медичною компанією Patient2 було залучено $109,8 млн, а компанією з розробки ліків Ariceum – $52 млн.

Інвестиції венчурного капіталу в скандинавському регіоні протягом другого кварталу 2023 року залишалися невисокими порівняно з максимальними показниками у 2021 та 2022 роках, хоча відносно відповідали рівням, які спостерігалися до пандемії. А інвестиції в охорону здоров’я та біотехнології залишалися стабільними, тоді як технології альтернативної енергетики та електромобілів продовжували викликати великий інтерес.

Ринок венчурного капіталу в Австрії швидко розвивається – активність фондів венчурного капіталу, що працюють на ринку, також зросла: регулярно з'являються нові фонди, здебільшого зосереджені на інвестиціях на ранніх стадіях.

Натомість, у II кварталі 2023 року року обсяг венчурних інвестицій в Ізраїлі залишався низьким, оскільки технологічні стартапи продовжували зосереджуватися на підвищенні ефективності та прибутковості, скороченні штату співробітників та зменшенні витрат.

Хоча у європейських венчурних інвесторів все ще лишаються ресурси, вони, швидше за все, продовжуватимуть неохоче витрачати їх, враховуючи як поточні ринкові умови, так і занепокоєння щодо того, чи зможуть вони залучити нові кошти, оскільки менш схильні до ризику LP (limitedpartnerships) і тепер мають більше можливостей для інвестування. Також очікується, що активність виходу з ринку залишатиметься обмеженою, а стартапи та їхні інвестори займуть вичікувальну позицію в надії на кращі умови та стабілізацію ринку.

Очікується, що весь спектр альтернативної енергетики та чистих технологій (cleantech) залишатиметься потужною сферою інвестицій у Європі, на додаток до ШІ, охорони здоров’я та біотехнологій. Протягом наступних кількох кварталів у фінтех-сфері в Європі може початися певна консолідація, оскільки компанії прагнуть досягти масштабів, необхідних для забезпечення прибутковості їхніх бізнес-моделей.

Більше інсайтів можна знайти у повній версії звіту на сайті KPMG в Україні – за посиланням Звіт Venture Pulse за II квартал 2023 року – глобальні – KPMG Ukraine.

Довідка про KPMG:

KPMG – це міжнародна мережа незалежних фірм, що надають аудиторські, податкові та консультаційні послуги. Ми тісно співпрацюємо з нашими клієнтами, допомагаючи їм у питаннях зниження ризиків та реалізації можливостей для їхнього бізнесу. В офісах KPMG у 143 країнах світу працюють понад 265 000 співробітників.

KPMG в Україні представлена ПрАТ «КПМГ Аудит», ТОВ «КПМГ-Україна» та АО «КПМГ ПРАВО».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS