Як повідомляється, НБУ також підвищив прогноз інфляції на 2024 рік – з 8,5% до 9,8%. Пришвидшення зростання цін наступного року зумовлюватиметься низькою цьогорічною базою порівняння для вартості продовольчих товарів, тривалішим збереженням тиску на витрати бізнесу через перегляд припущення щодо безпекових ризиків, збільшенням зарплат і прискоренням зростання адміністративно-регульованих цін.
«Надалі інфляція сповільниться до 6% у 2025 році. Цьому передусім сприятиме очікуване зниження безпекових ризиків, що припускається прогнозом НБУ», – зазначили в Нацбанку. А також додали, що відновлення оптимальної логістики та виробництва в повоєнний період дасть змогу нарощувати пропозицію товарів та обмежуватиме ціновий тиск. Вагомий вплив на цінову динаміку матиме й очікуване зниження світових цін на енергоносії.
Крім того, НБУ також поліпшив прогноз зростання реального ВВП із 2,9% до 4,9% у 2023 році. Стрімкіше економічне відновлення спричинене низкою чинників. «Серед них – вища адаптивність бізнесу та населення до воєнних умов, ліпші, ніж у попередньому прогнозі, оцінки врожаїв, розширення альтернативних шляхів експортних постачань, а також суттєвіші обсяги бюджетних видатків», – уточнив регулятор.
Згідно з даними НБУ, у 2024 році економіка зросте на 3,6% попри збереження високих безпекових ризиків. Економічному зростанню сприятиме подальша розбудова альтернативних шляхів постачань і збереження м’якої фіскальної політики, що підтримуватиме споживчий попит. Водночас усе ще ускладнена логістика та обмежені війною інвестиції гальмуватимуть економіку.
НБУ також прогнозує пришвидшення зростання реального ВВП у 2025 році до 6%. Зазначається, що цьому сприятиме насамперед очікуване зниження безпекових ризиків.
«Передбачається, що загальний обсяг фінансової підтримки у формі кредитів і грантів цьогоріч сягне близько $45 млрд. Ці надходження залишаються основним джерелом покриття високого дефіциту державного бюджету, що цього року розшириться до майже 29% ВВП», – розповіли в Нацбанку.
Як повідомляє регулятор, ключовим ризиком прогнозу залишається триваліший термін, а також непередбачувані характер та інтенсивність повномасштабної війни. «Натомість значному пришвидшенню економічного відновлення може посприяти реалізація масштабних проєктів відбудови України», – додав регулятор.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ знизив облікову ставку з 20% до 16%.