Газета The New York Times повідомила, що подала судовий позов на OpenAI та Microsoft, звинувативши їх у порушенні авторських прав – несанкціонованому використанні матеріалів видання під час навчання моделей штучного інтелекту.
Позивач зазначив, що став першим великим американським виданням новин, яке подало до суду на розробників ChatGPT та інших популярних ШІ-платформ за порушення авторських прав, пов'язаних з її матеріалами.
У позові, поданому до Федерального окружного суду Манхеттена, йдеться, що для навчання чат-ботів, які тепер конкурують з агентствами новин і претендують на статус джерела достовірної інформації, використовувалися мільйони статей The New York Times.
У позові відсутня точна сума відшкодування збитків. Але в ньому наголошується, що відповідачі повинні понести відповідальність за «мільярди доларів нормативно обґрунтованої та фактичної шкоди», пов'язаної з «незаконним копіюванням та використанням робіт, що мають унікальну цінність».
Позивач також вимагає знищити моделі чат-ботів та навчальні дані, в яких використовуються матеріали, що захищені авторським правом. Від OpenAI та Microsoft коментарів не було.
The New York Times зазначила, що у квітні спробувала врегулювати конфлікт у досудовому порядку – вона звернулася до Microsoft та OpenAI, висловивши стурбованість через використання своєї інтелектуальної власності та запропонувавши комерційні та технологічні засоби захисту своїх прав, у тому числі накладення обмежень на генеративний ШІ, але переговори результату не дали. Запитавши інформацію про поточні події, користувачі чат-ботів можуть отримати відповідь, засновану в тому числі на колишніх матеріалах The New York Times, задовольнитися ним і відмовитися перейти на сайт газети – через це ресурс втрачає веб-трафік, який конвертується в доходи від реклами та підписки.
У позові наводяться кілька прикладів, коли чат-бот надавав користувачам майже дослівні витяги із статей The New York Times, доступних лише з платної підписки.
При цьому видання не відкидає нових технологій: нещодавно на роботу було прийнято редакційний директор з ініціатив в галузі ШІ – йому доручено розробку протоколів використання ШІ у редакції та вивчення способів інтеграції ШІ у роботу журналістів.
Вказується на репутаційні збитки The New York Times через «галюцинації» чат-бота – збоїв у роботі ШІ, коли чат-бот надає недостовірні дані. Згадуються випадки, коли Microsoft Bing Chat надав інформацію, що не відповідає дійсності, з посиланням на The New York Times, запропонувавши список «15 найкорисніших для серця продуктів», 12 з яких взагалі не згадувалися у відповідній публікації газети.
Бекграунд. Як повідомлялося, США вважають, що Китай використовує штучний інтелект для масштабних хакерських операцій.