НАТО складає список ознак, які можуть вказувати на вторгнення росії в ЄС на етапі підготовки — Reuters

Альянс намагається знаходити й закривати зяючі діри в обороні Європи, однак їх чимало і грошей на це потрібно багато

фото DR

НАТО виявило більше десятка ознак, які можуть вказувати на можливе повномасштабне вторгнення росії на етапі підготовки, повідомляє Reuters.

Посадовці альянсу, які займаються військовим плануванням, зосередилися на оцінці величезних витрат, пов’язаних з усуненням кризи в європейській обороні, пише агентство.

Минулого року лідери НАТО, в який входять 32 країни, погодили плани щодо найбільшої за три десятиліття реконструкції своїх оборонних можливостей на тлі зростання імовірності російської агресії. За лаштунками офіційні особи з тих пір вивчали мінімальні оборонні вимоги для протистояння ворожому нападу, за словами одного з військових посадовців, який говорив на умовах анонімності.

Мінімальні вимоги детально описують недоліки в арміях НАТО в ключових сферах, надаючи приблизну інформацію про те, скільки мільярдів євро може коштувати усунення цих прогалин.

НАТО хоче перетворити ці вимоги на обов’язкові цілі для урядів країн до осені 2025 року, коли альянс проведе чергову зустріч міністрів оборони.

Reuters поспілкувалося з 12 військовими та цивільними чиновниками в Європі щодо секретних планів в шести галузях, які альянс визначив як найбільш актуальні.

До них належать:

нестача засобів протиповітряної оборони та ракет далекого радіусу дії, кількості військ, боєприпасів, матеріально-технічні проблеми та відсутність безпечного цифрового зв’язку на полі бою, показали розмови з представниками НАТО.

Цьогорічні президентські вибори в США підняли питання того, що провідну країну НАТО може очолити людина, яка критикує альянс – Дональд Трамп не раз звинувачував європейських партнерів у “паразитуванні” на військовій підтримці США.

У відповідь на запитання Reuters офіційний представник НАТО сказав, що лідери альянсу погодилися на саміті у Вашингтоні (9-11 липня – ред.), що для усунення прогалин в обороні знадобляться витрати вищі за 2% ВВП.

Він зазначив, що станом на зараз 23 країни-члени вже відповідають або перевищують мінімальну вимогу в 2%.

«Незалежно від результатів виборів у США, європейським союзникам потрібно буде збільшувати свої оборонні можливості, боєготовність збройних сил і запаси боєприпасів», – сказав представник НАТО.

Більш песимістичні посадовці, включаючи міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, попереджають, що напад росії на кордони альянсу може відбутися протягом п’яти років.

В НАТО вважають, що альянсу знадобиться від 35 до 50 додаткових бригад, щоб протистояти нападу росії. Бригада складається з 3000-7000 військовослужбовців, що означає десь від 105 000 до 350 000 солдатів.

Це означає, наприклад, що Німеччині знадобиться 3-5 додаткових бригад або від 20 000 до 30 000 додаткових бойових підрозділів, за словами джерела, це фактично ще одна дивізія на додаток до трьох дивізій, над оснащенням яких Берлін зараз працює.

Згідно з новими планами оборони, Німеччині потрібно буде вчетверо збільшити свою протиповітряну оборону – не лише кількість батарей Patriot, але й системи меншої дальності – для захисту баз, портів і понад 100 000 військовослужбовців, які, як очікується, перетнуть країну на шляху до східного флангу ФРН у разі серйозної напруженості або війни, повідомило Reuters джерело в службі безпеки.

Німеччина в часи холодної війни мала 36 підрозділів ППО Patriot. Сьогодні німецькі сили скоротилися до 9 одиниць Patriot після того, як передали Україні три з них, тому їх потрібно терміново збільшити.

Вартість буде чимала. Берлін уже замовив чотири батареї Patriot за ціною 1,35 млрд євро, пише агентство.

Ще один співрозмовник НАТО, який розробляє військові плани, накидав сценарій, за яким ворожі сили можуть націлитися на американську авіабазу Рамштайн на південному заході Німеччини або порти Північного моря, такі як Бремергафен, через які сили НАТО рухатимуться до Польщі.

«Як захистити ці об’єкти, щоб вони не перетворилися на цінні мішені? – каже джерело. – Інакше вони будуть першими і останніми американськими силами, які розгорнуться в ЄС».

Ще одна проблема – розгортання військ зараз займе більше часу, оскільки лінія фронту будь-якого конфлікту, ймовірно, буде далі на схід, йдеться про країни Балтії і Польщу. Розгортання займе до 60 днів, включаючи час на отримання політичного рішення, на думку представника НАТО.

Європа не має достатньої потужності залізниць для перевезення танків, а ширина колії між Німеччиною та колишніми радянськими країнами Балтії різна, що означає, що зброю та обладнання доведеться вантажити на різні потяги.

У зв’язку з цим в альянсі склали надійний контрольний список червоних прапорців – індикаторів раннього попередження, які можуть стати передвісником повномасштабного російського вторгнення, повідомило агентству Reuters джерело в НАТО, не надавши додаткових подробиць.

Європа повинна бути готова «оголити зуби» і перекинути боєздатні війська ближче до потенційної лінії фронту у відповідь на переміщення російських військових, але також миттєво розпочати бій, якщо напруга переросте у війну, зазначило джерело.

Бекграунд. Нагадаємо, Німеччина почала готуватися до потенційного нападу росії на НАТО у 2025 році, писало видання Bild. Зокрема, Бундесвер поетапно описував кроки, які здійснить кремль для роз’язання війни в східних країнах Європи. Зокрема, аналітики вважають, що росія може штучно спровокувати «прикордонний конфлікт» у Сувалкському коридорі, який фактично проходить по кордону Польщі та Литви, відокремлюючи країни Балтії від інших членів НАТО.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS