Детективи Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області здійснюють досудове розслідування щодо привласнення коштів компанією-виробником швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту для навчальних закладів.
Про це повідомила пресслужба БЕБ.
За даними слідства, під час проведення закупівель укриттів у 2023–2024 роках службовці компаній, що займаються їх виготовленням, за попередньою змовою з посадовими особами органів державної влади й місцевого самоврядування, здійснили постачання та монтаж захисних споруд, які не відповідають вимогам Державних будівельних норм (ДБН).
Зазначається, що це підтверджується висновками судової будівельно-технічної та економічної експертиз, проведеними державними експертними установами.
«У рамках будівельно-технічної експертизи здійснено огляд найпростіших укриттів цивільного захисту у Київській області, в ході якого встановлені порушення вимог ДБН і ДСТУ та невідповідність предмета закупівлі, що призвели до розкрадання бюджетних коштів асигнованих на виконання Державної програми щодо забезпечення навчальних закладів укриттями цивільного захисту на суму 379 млн грн», – йдеться в повідомленні.
Наголошується, що за відповідними об'єктами лише в Київській області сума вже встановлених збитків становить понад 20 млн грн. Уточнюється, що замовником виступали органи місцевого самоврядування.
Окрім цього, співробітники БЕБ з'ясували, що по укриттях цивільного захисту не проводились контрольні випробування, а наявні висновки однієї з експертних установ ґрунтуються виключно на теоретичних дослідженнях. Водночас у тендерній документації зазначені норми ДБН, що на дату укладання договорів були не чинними.
У бюро додали, що детективи провели обшуки за місцем виробничих потужностей підприємства постачальника, місцем проживання службових осіб, у їх транспортних засобах і в навчальних закладах, які придбали укриття цивільного захисту.
У результаті була вилучена документація за вже виконаними контрактами щодо постачання укриттів цивільного захисту в адресу закладів освіти, що є предметом досудового розслідування.
У БЕБ зауважили, що слідчі дії відбувалися на підставі ухвали суду саме задля «виявлення й вилучення документів» та жодним чином «не перешкоджали законній діяльності підприємства».
«Серверне обладнання чи будь-яке інше устаткування, відсутність якого б заблокувала роботу компанії, не вилучались. Рух транспортних засобів і поточна діяльність не зупинялись. Тобто слідчі дії проводились з урахуванням специфіки роботи підприємства та без створення обставин, які б перешкоджали його подальшій законній діяльності», – наголосили слідчі.
Наголошується, що жодних клопотань і зауважень від представників компанії про порушення з боку співробітників БЕБ під час обшуку не надходило.
Раніше матеріали по двох епізодах у цьому кримінальному провадженні були скеровані до суду.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що БЕБ підозрює компанію київського блогера в несплаті більш як 200 млн грн податків. Компанія здійснювала арбітраж інтернет-трафіку, проте її не зареєстровано як юридичну особу.
Перед цим БЕБ виявило майже 5 млн євро «чорної» готівки в бухгалтерки постачальника продуктів для МО. Компанія-постачальник ухилилася від сплати податків в особливо великих розмірах.