Зеленський в інтерв’ю Reuters розповів про рідкісноземельні метали та намір укласти щодо них угоду з Трампом

Він наголосив, що Київ пропонує не «віддавати» свої ресурси, а взаємовигідне партнерство для спільного їх розвитку

фото DR

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Reuters показав колись засекречену карту величезних родовищ рідкоземельних в Україні та інших критично важливих мінералів, намагаючись зацікавити Дональда Трампа цією угодою.

Президент США, адміністрація якого наполягає на швидкому припиненні війни росії проти України, заявив кілька днів тому, що хоче, щоб Україна постачала США рідкісноземельні елементи та інші мінерали в обмін на фінансову підтримку їхніх військових зусиль.

«Якщо ми говоримо про угоду, то давайте домовимось, ми виступаємо за це», – сказав Зеленський, наголосивши на необхідності гарантій безпеки для України з боку союзників у разі можливого врегулювання.

Зеленський заявив, що менше 20% мінеральних ресурсів України, у тому числі близько половини її родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають на територіях під російською окупацією.

Рідкісноземельні елементи важливі у виробництві високоефективних магнітів, електродвигунів і побутової електроніки.

Зеленський сказав, що москва може віддати ці ресурси своїм союзникам – Північній Кореї та Ірану, обох заклятих ворогів США.

«Треба зупинити путіна й захистити те, що ми маємо – дуже багате Дніпро, центральну Україну», – сказав він.

Зеленський розгорнув карту на столі в Офісі президента в Києві, на якій зображені численні родовища корисних копалин, у тому числі широка смуга землі на сході позначена як рідкісноземельні елементи. Здається, що приблизно половина з них знаходиться на окупованих росіянами землях, припускає агентство.

За його словами, Україна має найбільші в Європі запаси титану, необхідного для авіаційної та космічної промисловості, і урану, який використовується для ядерної енергетики та зброї.

Проте велика частина родовищ титану позначена на північному заході України, далеко від бойових дій.

Зеленський наголосив, що Київ не пропонує «віддавати» свої ресурси, а пропонує взаємовигідне партнерство для спільного їх розвитку.

«[Інвестиційні моделі] можуть бути різними... Партнери домовляються про те, як вони інвестуватимуть. Іноді це 50 на 50, якщо двоє партнерів. Можливо, троє чи четверо... США перші – ми першими поділилися цим планом із ними. Американці допомогли найбільше, і тому американці повинні заробляти найбільше. І вони повинні мати цей пріоритет, і він буде. Я також хотів би поговорити про це з президентом Трампом», – сказав він.

Зеленський зауважив, що росія детально знала, де знаходяться критичні ресурси України, завдяки геологічним дослідженням радянських часів.

Крім того, Зеленський повідомив, що Київ і Білий дім обговорюють ідею використання великих українських підземних сховищ газу для зберігання американського скрапленого газу.

«Я знаю, що адміністрація Трампа в цьому дуже зацікавлена. Ми готові й хочемо мати контракти на постачання СПГ в Україну. І звичайно, ми будемо хабом для всієї Європи», – сказав він.

Також український президент зазначив, що важливо особисто зустрітися з Трампом перед тим, як президент США зустрінеться з путіним, інакше це матиме вигляд діалогу про Україну без України.

Як повідомлялося, у п'ятницю Трамп заявив, що очікує поговорити із Зеленським наступного тижня.

Між тим ЗМІ писали, що в адміністрації Трампа – суперечки з приводу завершення російської війни в Україні. Радники президента США та члени його кабінету розділилися в думках стосовно того, який тиск і на яку зі сторін слід чинити.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS