На презентації фази ІІІ «U-LEAD з Європою» у рамках панельної дискусії експерти обговорили реформи та місцеву стійкість. Йшлося, зокрема про досягнення та виклики.
Так, доктор економічних наук, професор Ґеорґ Мільбрадт, спеціальний посланник Федерального уряду Німеччини з питань реформи децентралізації, наголосив на революційності змін, які відбуваються в Україні: «Революція полягала перш за все в ідеї зміни системи – української системи, яка традиційно спадкується з радянських часів і була суворо «зверху вниз», на систему «знизу вгору», що включає громадян».
Він наголосив на важливості місцевої демократії та самоврядування: «Змінивши політичну систему від такої, де все надходить згори, до системи, у якій кожен самостійно відповідає за свою долю, – саме на цьому базується успіх. Ви самі несете відповідальність за свою долю, а не покладаєте її на вищих посадовців».
Мільбрадт також наголосив на важливості реформи децентралізації в Україні: «Це не була реформа, що прийшла ззовні – від європейців чи прихильників демократизації. Це були самі українці, які склали цей план. І ще до війни результати цих змін стали очевидними».
Водночас ректор Київської школи економіки Тимофій Брік звернув увагу на потребу розвитку людського капіталу: «Якщо говорити про уряд, приватний бізнес чи місцеві громади, то той, хто зможе забезпечити людей необхідними навичками, першим отримає економічні переваги».
Він також зазначив, що освіта і професійна підготовка можуть стати ключовими факторами місцевого розвитку: «Можна інвестувати у професійну підготовку, адаптувати програми навчання до потреб переміщеного населення, жінок, людей літнього віку – просто дати їм можливість працювати, і економіка почне розвиватися».
Тим часом Юлія Постернак, голова Куликовської селищної ради, акцентувала на жіночому лідерстві та важливості підтримки місцевих громад: «Чернігівська область має 57 громад, і 18 з них очолюють жінки. Ми українки – сильні та витривалі, а виклики й ті бар'єри, які ми долаємо, додають нам лише сили через досвід».
Вона також наголосила на ролі міжнародних партнерів у підтримці українських громад: «Міжнародні партнери підставляють своє плече тоді, коли у громади є стратегічне бачення, коли є документи та перші кроки. Тільки тоді ми маємо процес долучення й рухаємося через перешкоди до успіху».
«Україна – єдина країна, яка відновлюється під час повномасштабної війни»
Крім того, відбулася ще одна дискусійна панель, на якій експерти обговорили місцеве відновлення та розвиток. Зокрема, заступник Міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін розповів про виклики та пріоритети відновлення країни.
«Мабуть, Україна – єдина країна, яка думає і здійснює відновлення під час повномасштабної війни. Тобто в нас прилітають дрони по житловій, соціальній і критичній інфраструктурі. Але Україна, завдячуючи міжнародним партнерам і героїчності наших людей, наших військових, відновлює для того, щоб люди поверталися у свої домівки», – наголосив він.
Рябикін зазначив, що стратегічне планування є ключовим у процесі відновлення. «Що важливо в цьому питанні? Важливо планувати. Планувати, що ми робимо, коли ми робимо, як ми робимо. Розуміти, скільки для цього потрібно грошей. Ми зараз перебуваємо у процесі оновлення державної стратегії регіонального розвитку, у процесі затвердження стратегій громад, де компонент відновлення й розвитку є ключовим», – зазначив він.
Також заступник міністра окреслив основні джерела фінансування відбудови. «Ані відновлення, ані розвитку не буде без грошей. Ми знаємо про ті колосальні масштаби руйнувань і ті колосальні кошти, які нам потрібні. Цього року в нас є 100 млн євро в рамках програми відновлення України, ще 100 млн євро на водопостачання та водовідведення. Також сподіваємося отримати 200 млн на формування бази муніципального житла соціального спрямування», – повідомив він.
До дискусії долучився виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, який наголосив на важливості децентралізаційної реформи та фінансової самостійності громад.
«Ці перші три дні війни показали, наскільки важливою була децентралізація. Кожен керівник громади мав свою відповідальність і знав, що робити. Відсутність якісного діалогу та чітко розподілених повноважень між державою і громадами залишається серйозною проблемою», – зазначив Слобожан.
Він також наголосив, що громади отримали новий інструмент фінансування: «До 1 січня 2024 року сільські та селищні громади не мали законодавчого права доступу до фінансових інструментів, зокрема місцевих запозичень. Зараз це право закріплене, і першою громадою, яка скористалася ним, стала Приютівська міська громада Кіровоградської області».
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що в Україні підписали угоду про Фазу ІІІ Програми «U-LEAD з Європою»: які плани на майбутнє. Політика та правова база, розвиток спроможності, відбудова – фокус України до 2027 року.