Адміністрація Трампа випадково додала журналіста The Atlantic у чат, де таємно планувалися удари по хуситах

Венс і Гегсет обурювалися, що США знову «змушені рятувати Європу», бо крім них більше немає кому, і вимагали стягнути з ЄС компенсацію

фото DR

Адміністрація президента США Дональда Трампа планувала свої удари по хуситах за допомогою групового чату в месенджері Signal – і випадково додала в нього головного редактора The Atlantic Джеффрі Голдберга, який розповів про перебіг розмови, додавши відповідні скриншоти.

Він стверджує, що в чат його додав радник Трампа з нацбезпеки Майл Волтц, у групу входили також глава Пентагону Пітер Гегсет, віцепрезидент Джей Ді Венс, керівник Національного центру боротьби з тероризмом Джо Кент та інші посадовці Білого дому.

За словами Голдберга, він до останнього не вірив, що цей чат справжній, натомість вважав його якоюсь пасткою для журналістів.

Проте розмови між посадовцями, подробиці, які вони надавали, а також те, що удари по хуситах відбулися в точно вказаний у чаті час, змусили журналіста припустити, що він став свідком секретних переговорів.

Примітно, що під час обговорення Венс, а також Гегсет висловлювали обурення, що США виконають роботу з убезпечення міжнародного судноплавства, а  вигоду від цього має Європа. Тож, на їхню думку, потрібно змусити європейців відшкодувати США за витрачені зусилля.

Венс: «Я думаю, що ми робимо помилку. 3% торгівлі США проходять через Суецький канал, 40% європейської торгівлі через нього проходить. Існує реальний ризик, що громадськість не зрозуміє цього (чому США завдають ударів по хуситах, а не європейці. – Mind). Найвагомішою причиною для цього є, як сказав POTUS (президент США. – Mind), надіслати повідомлення». (…)

Волтц опублікував розлогу замітку про показники торгівлі й обмежені можливості європейських Військово-морських сил. «Сполучені Штати повинні будуть знову відкрити ці судноплавні шляхи. Згідно з проханням президента, ми працюємо з Міністерством оборони та Держдепом, щоб визначити, як обчислити пов’язані витрати та стягнути їх з європейців».

Венс: «Якщо ви вважаєте, що ми повинні це зробити, давайте. Я просто ненавиджу знову рятувати Європу».

Гегсет: «Я повністю поділяю вашу ненависть до європейського безплатного отримання вигоди. Це ЖАЛІСНО. Але Майк має рацію, ми єдині на планеті, хто може це зробити. Більше ніхто навіть близько. Питання в часі. Я відчуваю, що зараз такий самий сприятливий час, враховуючи директиву POTUS щодо відновлення судноплавних шляхів».

Стівен Міллер, довірена особа Трампа: «Як я чув, президент чітко сказав: зелене світло, але незабаром ми чітко пояснимо Єгипту та Європі, чого ми очікуємо взамін. Нам також потрібно з’ясувати, як забезпечити виконання наших вимог. Наприклад, якщо Європа не заплатить, що тоді? Якщо США успішно відновлять свободу судноплавства дорогою ціною, натомість має бути отримана ще якась економічна вигода».

Сам редактор The Atlantic коментує це так: «Що я скажу, щоб проілюструвати разючу безрозсудність цієї розмови в Signal, так це те, що наступного ранку повідомлення (глави Пентагону) Гегсета містило оперативні деталі майбутніх ударів по Ємену, зокрема інформацію про цілі, зброю, яку розгорнуть США, і послідовність атак».

«Я буду молитися за перемогу», – написав Венс, двоє інших користувачів згодом додали молитовні емодзі.

Ударів по Ємену було завдано через дві години, після чого учасники чату вітали Гегсета з успішною операцією.

Наступного дня Волтц з’явився на телеканалі ABC та протиставив удари нерішучому підходу адміністрації Байдена. «Це не було розкачування туди-сюди. Це була приголомшлива операція, фактично націлена на кількох лідерів хуситів, яка вбила їх», – сказав він.

Юристи, опитані Голдбергом, стверджують, що офіційний представник США взагалі не мав створювати чат у Signal. Інформація про активну військову операцію підпадає під закон про «національну оборону». Застосунок Signal не схвалено урядом для обміну секретною інформацією. Для цього уряд має власні системи. Тому, на думку журналіста, Волтц міг порушити кілька положень цього закону та інших стосовно безпеки.

Бекграунд. Нагадаємо: під час «історичного» виступу на Мюнхенській конференції з безпеки Джей Ді Венс розкритикував Румунію за скасування результатів виборів, у яких переміг проросійський кандидат.

Він заявив, що «загроза йде не з росії чи Китаю, а зсередини самої Європи», яка не поважає свободу слова.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS