Mind продовжує публікувати авторські думки в рубриці Nota Bene. Цей формат передбачає дещо більше емоційне забарвлення і допускає трохи більше суб'єктивізму, що, втім, компенсується глибиною експертизи автора в цьому питанні.
Сьогодні Інна Коваль, редактор відділу «Промисловість» Mind, розмірковує про складну долю вітчизняної атомної енергетики.
Андрій Герус, представник президента в Кабінеті міністрів, 15 серпня заявив, що міністр ПЕК Ігор Насалик хоче «вкрасти» у України 2-й блок Хмельницької АЕС шляхом переведення його в енергосистему Польщі через приватну структуру. Для цього 9 серпня Насалик підписав наказ на реалізацію проекту «Енергетичний міст Україна – ЄС», який передбачає відновлення радянської магістральної ЛЕП «Хмельницька АЕС – Жешув», по якій напряму буде йти дешева електроенергія хмельницького атомного блоку споживачам Польщі.
«Оскільки приватизація атомних блоків заборонена, то все оформлено в проект державно-приватного партнерства з красивою назвою «Енергетичний міст Україна – ЄС». Тому я закликаю міністра Насалика скасувати свій наказ і не обманювати уряд та українців, і не ставити вузькі комерційні інтереси вище за державні інтереси», – написав Герус на сторінці у Facebook.
Андрій Герус має диплом МВА Гренобльської школи бізнесу, Лондон. У 2007–2014 роках був директором з інвестиційної діяльності у компанії Concorde Capital. Та в галузі реальної енергетики дуже часто йдеться не про математичні розрахунки, а про геополітичні, тим більше якщо залучені міжнародні структури.
Я не знаю, що робитиме міністр Ігор Насалик. Чи стане він на захист вітчизняної атомної галузі? На 2 вересня, тобто за два тижні, заплановано почати переговори із переможцем конкурсу на будівництво цього енергомосту – компанією Ukraine Power Bridge Company Limited (UPBCL). Та через один допис людини без відповідної кваліфікації може бути зруйновано роботу сотень професіоналів-енергетиків впродовж майже 15 років.
Навіщо Україні енергоміст? Головною метою проекту енергомосту є залучення грошей для добудови 3-го та 4-го блоків на Хмельницькій АЕС: продаємо енергію на Захід, за отримані кошти будуємо нові блоки і не вимагаємо жодних кредитів і жодних надбавок «на цільове будівництво» у тарифі «Енергоатому». Отже, немає навантажень на загальний енерготариф на ринку.
Українські спеціалісти шукали такі можливості з 2004 року: розробляли проект, погоджували його, вели переговори з партнерами у Європі, а потім за допомогою дипломатів презентували усім європейським інституціям та зацікавленим компаніям. Обраний консорціум у складі компаній Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International S.àr.l. (Люксембург) та EDF Trading Limited (Великобританія) формувався кілька років.
Все марно, бо за останні п’ять років ситуація «недовіри» повторюється вже з другим атомним проектом: у 2015 році міністр ПЕК Володимир Демчишин своєю некомпетентністю ледве не звів нанівець 10 років роботи з будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у Чорнобильській зоні.
Проблема сучасної української влади – чиновники, у яких з професійних досягнень лише дипломи МВА з перекладання інвестиційних папірців. Реальна економіка набагато складніша, тут не можна працювати без галузевого досвіду та інституціональної пам’яті.
Як працюють професіонали. У червні 2003 року я отримала нагороду «Відмінник атомної енергетики України» – найвищу відзнаку атомної галузі для людей, які не мають профільної освіти. За підтримку та висвітлення добудови 2-го блоку Хмельницької АЕС та 4-го блоку Рівненської АЕС. Їх запустили у 2004-му.
Сергій Борисович Тулуб не вчився в західних бізнес-школах, обійшовся Донецьким та Харківським інститутами. А паралельно працював на шахті – від такелажника до начальника зміни. Наприкінці 1990-х став міністром вугільної промисловості, у 2002-му – президентом НАЕК «Енергоатом». Добре розуміючи стан вугільної галузі та теплових електростанцій, «з робочою прямотою» він нахилив усю виконавчу вертикаль і за два роки добудував обидва блоки АЕС. За бюджетні кошти.
Завдяки цим блокам Україна вистояла шаленої зими 2014–2015 років. Здавалося, атомна галузь України отримає друге дихання: нарешті згадали, що на існуючих чотирьох АЕС залишаються «запертими» понад 3000 МВт потужностей, фактично додаткові три атомні блоки. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк наприкінці 2014 року обіцяв підтримку усім проектам з розбудови необхідних ЛЕП, писав доручення в НЕК «Укренерго». Не зроблено майже нічого.
Про який дефіцит електроенергії в країні ми говоримо? Всі АЕС України і досі «заперті», працюють на знижених потужностях – 80–90%, що впливає на підвищення терміну їх спрацювання. На Хмельницькій та Рівненській АЕС блоки потужністю 1000 МВт продовжують працювати почергово! Бо якщо обидва – то немає куди видавати енергію. Останній, хто намагався вирішити цю проблему і направити «заперті» потужності в дефіцитну центральну Україну і Київський регіон – міністр ПЕК Іван Плачков (2005–2006 роки), професійний енергетик. Не встиг.
Тож сьогодні кому стане гірше, якщо Рівненська АЕС працюватиме постійно на Україну, а один блок Хмельницької – на експорт, і зароблятиме гроші? Чи хтось збирається валізами носити електроенергію з Хмельницької АЕС в Київ?
Як вирішити проблеми із дефіцитом потужностей у східній та південній Україні? Саме на цій промисловій території є проблеми з енергопостачанням. Проте на Запорізькій АЕС залишаються «запертими» понад 700 МВт, на Южно-Українській – біля 1000 МВт. У НЕК «Укренерго» знаходять гроші, щоб будувати сотні кілометрів ЛЕП для підключення малопотрібних об’єктів дорогої відновлювальної енергетики на півдні до об’єднаної енергосистеми України, а добудувати ЛЕП з Запорізької АЕС – грошей немає.
Попри обіцянки Яценюка про підтримку, у 2015 році в НКРЕКП (коли там працював пан Герус) не знайшлося ЖОДНОЇ людини, яка б схвалила розбудову інфраструктури Южно-Української АЕС та пролобіювала включення до тарифу необхідної інвестиційної складової. Всі обговорювали формулу «Роттердам+».
Якби тоді підтримали атомників – зараз би всі дружно святкували підвищення потужності АЕС в Южноукраїнську. Натомість майже половина України й досі напряму залежить від вугільних ТЕС приватних компаній.
Гроші на добудову 3-го та 4-го блоків Хмельницької АЕС шукають з 2004 року. Єдиний, хто настирливо нав’язує свої послуги – «Росатом». Та навіть «злочинний режим Януковича» намагався знайти альтернативу і всіляко відмовляв росіянам. Шкода, що Герус цього не знає і методично йде слідами пана Демчишина – ще одного власника диплому МВА, цього разу бізнес-школи Канзаського університету (США).
Як збільшити вартість будь-якого проекту – майстер-клас від України. У 2015 році, після 10 років удосконалень, погоджень, прийняття нових законів, Україна впритул підійшла до початку будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива з трьох своїх АЕС. Бо щороку ми змушені платити Росії $200 млн за його вивезення та зберігання.
Контракт на будівництво ЦСВЯП з компанією Holtec International (США) був підписаний у грудні 2005 року. Запустити збудоване сховище планували наприкінці 2007 року. Отже у 2015-му Україна вже встигла переплатити Росії майже $2 млрд. І продовжувала платити.
Та у пана Демчишина раптом виникло питання: чому у 2005 році проект побудови ЦСВЯП коштував $120 млн, а у 2015-му – $300 млн. Це питання він протягом кількох місяців озвучував на різних прес-конференціях. Те, що за 10 років Україна могла побудувати аж сім таких сховищ, навіть за $300 млн, чомусь не обговорювалося. У мене ще тоді виникло багато питань до бізнес-школи в Канзасі: може, вона знаходиться в країні Оз?
Навіщо треба вчити міжнародний етикет? На одній із робочих зустрічей з президентом Holtec International Крисом Сінгхом у Кабінеті міністрів Володимир Демчишин у присутності Арсенія Яценюка і низки чиновників з «Енергоатома» ледве не звинуватив американця у завищенні кошторису на власну користь. Сінгх понад годину розповідав пану Демчишину, чому вартість ЦСВЯП зросла більше ніж удвічі.
Почав зі світової фінансової кризи 2008–2009 років; потім – як Україна захотіла мати дві захисні оболонки на контейнерах зберігання замість однієї, що використовує увесь світ, – а за це треба платити; і як Україна методично 10 років робила жорсткішими законодавчі вимоги до атомних об’єктів, а виконання цих вимог теж коштує грошей. Про зміни кон’юнктури на світових ринках металу, фрахту, палива, фінансів.
Для Демчишина це було відкриттям. Уже в коридорі він схопив Сінгха за ґудзик і попросив – ну зменш кошторис хоч на $1–2 млн. Від сорому згоріли всі, включаючи працівників секретаріату прем’єра.
Усі ці «мишачі перегони» у 2015 році я ретельно виписувала на сайті Forbes.ua. І навіть отримала відповідь – бандероль від помічника народного депутата Андрія Деркача. Там на 50(!) сторінках було зібрано інформацію про те, як цей «дєятєль», що у 2006–2007 роках був президентом НАЕК «Енергоатом», «вимагав» від американців «підвищення безпеки їх продукції», що і призвело до збільшення кошторису. Може, ці папери і досі зберігаються в архівах старого Forbes.
От якби ж вони зустрілися, Демчишин і Деркач, може, не було б такої ганьби України. А всього і треба було міністру – подивитися на перелік керівників «Енергоатому» та зустрітися напряму бодай з кимось із них.
У листопаді 2017 року за присутності усіх профільних чиновників та представників посольства США таки було розпочато будівництво ЦСВЯП. У 2020-му має бути запущена перша черга. У 2005-му це б коштувало $120 млн, сьогодні – $300 млн плюс $3 млрд, які Україна сплатила за останні 15 років Росії за зберігання свого ядерного палива.
Чому треба цікавитися світом навколо? У пана Геруса є перелік звинувачень на адресу злощасного енергомосту, які він виклав у Facebook. Дозволю просто зробити експрес-відповіді.
P.S. Наприкінці 1990-х, у період розквіту банківської системи та аудиторських фірм, був такий анекдот. До діда-вівчаря на карпатській полонині приїздить джип, з нього виходять два молодики в костюмах, щось рахують на калькуляторі та кажуть: «Дід, у тебе в кошарі 100 овець і 20 ягнят – 60 білих і 60 чорних, а ось цю одну ми візьмемо за роботу». Дід відповідає: «А ви, хлопці, з аудиторської фірми **** (відома назва)». «А ти звідки знаєш?» – «По-перше, ви прийшли, хоч я вас не звав; по-друге, дали мені інформацію, яку я й так знаю; по-третє, ви нічого не тямите в тому, чим займаєтеся, – тож поставте на місце собаку».
За 20 років аудиторів змінили хлопчики з дипломами МВА… Та найстрашніше, що ці «хлопчики» приглядаються до крісла міністра палива та енергетики України…