Нові блоки Хмельницької АЕС: як Україна забезпечить Європу дешевою електроенергією

Нові блоки Хмельницької АЕС: як Україна забезпечить Європу дешевою електроенергією

А себе – додатковими гарантіями енергобезпеки

Этот текст также доступен на русском
Нові блоки Хмельницької АЕС: як Україна забезпечить Європу дешевою електроенергією
Фото: УНІАН

Україна намагається реалізувати дуже цікавий та амбіційний проект: за рахунок експорту електроенергії з Хмельницької АЕС до країн Європейського союзу забезпечити фінансування добудови блоків №3 та №4 цієї ж атомної електростанції. Низка країн Східної Європи отримає додаткове джерело дешевої електроенергії. А сплачені кошти дозволять Україні збільшити потужності атомної генерації та наблизити інтеграцію національної енергосистеми до загальноєвропейської енергосистеми (ENTSO-E).

Минулого тижня на майданчику Хмельницької АЕС зустрілися делегації НАЕК «Енергоатом» на чолі з президентом компанії Юрієм Недашковським та представники енергетичної галузі Польщі, очолювані профільним віце-міністром Анджеєм Піотровським, щоб обговорити поточний стан справ.

Перша частина проекту – «Енергетичний міст «Україна – Європейський союз» – майже на етапі запуску. Друга частина, власне добудова двох блоків Хмельницької АЕС, – на етапі визначення, за якою реакторною технологією будувати, та хто виконуватиме ці роботи.

Нові блоки Хмельницької АЕС: як Україна забезпечить Європу дешевою електроенергією
Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський (ліворуч) та заступник міністра енергетики Польщі Анджей Піотровський (у центрі) на території Хмельницької АЕС
Фото: УНІАН

Що являє собою «Енергоміст»? Енергоблок №2 Хмельницької АЕС повністю відключається від об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України. «Звільнені» 1000 МВт електроенергії Україна направляє на експорт – по двом міждержавним магістральним лініям електропередач потужністю 750 кВ (ЛЕП): одна на Польщу, інша – на Угорщину.

Наразі експортний потенціал України складає 550 МВт, які забезпечуються виключно тепловою генерацією Бурштинської ТЕС («ДТЕК «Західенерго»). Разом із супутньою інфраструктурою вона створює так званий «Бурштинський енергоострів», – єдиний в Україні, що працює в режимі загальної енергосистеми Європи. Втім, в Європі набирає силу екологічна енергетика, і європейці все частіше відмовляються дотувати вугільну генерацію шляхом купівлі енергії ТЕС.

Які роботи необхідно провести на магістральних лініях? Пряму магістральну ЛЕП на Польщу «Хмельницька АЕС – Жешув» було побудовано наприкінці 80-х років минулого століття. І вона навіть встигла пропрацювати декілька років. Але на початку 90-х її було законсервовано, і сьогодні ця лінія потребує відновлення.

Угорщина купує українську енергію з «Бурштинського енергоострова». Вона проходить через підстанцію «Західноукраїнська», де працює окрема лінія 330 кВ: блок №1 Бурштинської ТЕС – угорська підстанція «Альбертирша».

Згідно з проектом, на ПС «Західноукраїнська» буде виділено окрему лінію на 750 кВ, яка напряму поєднає з одного боку ПС «Альбертирша», з другого –  блок №2 Хмельницької АЕС.

Як Хмельницька АЕС ввійде в європейську енергосистему? Наймасштабніший та найвартісніший етап «Енергомосту» – модернізація та реконструкція відкритого розподільчого пристрою на 750 кВ Хмельницької АЕС. Це окремий майданчик під відкритим небом, де знаходиться сила-силенна електротехнічних пристроїв та мереж, на яких потужний потік електроенергії з атомного блоку «перетворюється» на звичний для нас струм для побутового споживання.

Реконструкція необхідна для безпечного від’єднання енергоблоку №2 від енергосистеми України та приєднання його до європейської енергосистеми ENTSO-E. Для цього також слід змонтувати новий трансформатор, щоб забезпечити резервне живлення власних потреб блоку №2 за рахунок додаткового джерела.

Фактично, це стане другим «енергоостровом», який працюватиме в європейській енергосистемі. І в разі якихось позапроектних проблем зможе розраховувати на підтримку як всієї європейської електроенергетики, так і української об’єднаної енергосистеми.

Нові блоки Хмельницької АЕС: як Україна забезпечить Європу дешевою електроенергією
Хмельницька АЕС
Фото УНІАН

Навіщо цей проект польській стороні? На сьогодні більше 90% виробництва електроенергії в Польщі залежить від вугілля. Та енергетичні директиви Євросоюзу для Польщі понад усе. «У нас зобов’язання знизити частку вугільної генерації у балансі. До 2026 року ми повинні мати до 15% енергії з відновлювальних джерел – вітрової та сонячної. Поки ми мінятимемо баланс, нам потрібні резервні та регулюючі джерела. Проте, все треба розрахувати з точки зору економіки, щоб усім було вигідно», – заявив Анджей Піотровський, віце-міністр енергетики Польщі.   

За попередніми даними, Польщі у найближчі 10 років треба вивести на ліквідацію та модернізацію кілька блоків теплових станцій, що виробляють близько 6 млн кВт/г – це трохи менше, ніж виробляє один блок ВВЕР-1000 (1000 МВт) будь-якої української АЕС.

Той же блок №2 Хмельницької АЕС як раз вирішить усі проблеми Польщі через лінію «Хмельницька АЕС – Жешув». Тому поляки зацікавленні саме цьому напрямку проекту «Енергомосту».

Скільки коштуватиме «Енергоміст»? Сам проект «Енергетичний міст» був схвалений Кабміном ще у 2015 році. Техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) наразі завершене, і готується конкурсна документація щодо оголошення міжнародного конкурсу. Форма реалізації: державно-приватне партнерство. Державу представлятиме НАЕК «Енергоатом».

Загальна вартість проекту, відповідно до ТЕО, – 243,5 млн євро. В «Енергоатомі» запевняють, що проект не вимагає прямого бюджетного фінансування на жодному з етапів його реалізації. Усі заходи  фінансуватимуться за рахунок власних коштів приватного партнера.

Форму державно-приватного партнерства кілька років тому запропонував консорціум, утворений міжнародними компаніями – Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International S.àr.l.(Люксембург) та EDF Trading Limited (Великобританія).

Коли «Енергоміст» зможе запрацювати? Оскільки в Україні немає прикладів співпраці у формі такого партнерства, консорціум розробив власні пропозиції щодо його реалізації.  Вони й були покладені в основу конкурсних умов.

З урахуванням пропозицій Міненерговугілля, Мінфіну та Мінекономіки підготовка остаточних умов має бути закінчена до кінця року. Щоб уже в січні-лютому 2018 року оголосити сам конкурс. Потім, за 45 днів почнеться розгляд конкурентних пропозицій і визначення переможця конкурсу.

Для реалізації всіх напрямків «Енергомосту» необхідно 18 місяців з моменту початку активної фази робіт. «Ми очікуємо, що в кінці 2020-го – на початку  2021-го року почнемо експорт електроенергії до європейських країн за довгостроковими контрактами і підготуємо всі організаційно-правові засади для отримання коштів на добудову блоків Х3/Х4. Ми намагаємося обидва процеси гармонізувати, щоб вони перетворилися на один потужний проект: гроші за експорт йдуть на фінансування будівництва», – розповів Юрій Недашковський, президент НАЕК «Енергоатом».

Нові блоки Хмельницької АЕС: як Україна забезпечить Європу дешевою електроенергією
Робота ХАЕС
Фото УНІАН

Хто будуватиме нові блоки на Хмельницькій АЕС? Сьогодні «Енергоатом» розглядає кілька варіантів добудови енергоблоків Х3/Х4. Базовий варіант: добудова за проектом радянських реакторів ВВЕР-1000, адже ступінь готовності блоків дуже висока. В якості виробника реакторів розглядається чеська компанія «Skoda GS». Паралельно опрацьовуються пропозиції й від інших виробників реакторних установок, зокрема, китайської компанії CNNC і корейської –  THNP.

«Найбільш продвинуті переговори у нас з китайською CNNC International, саме цей підрозділ займається експортом ядерних технологій та будівництвом нових енергоблоків. Вони запропонували формулу «1+1», яка передбачає спорудження третього енергоблоку за технологією ВВЕР-1000, а четвертого – за технологією Hualon HPR-1000, це китайська розробка реактора покоління 3+. Ми вивчаємо їх пропозиції», – пояснив Недашковський.

При цьому китайці обіцяють забезпечити фінансування до 85% від загальної вартості двох енергоблоків і високу ступінь локалізації виробництва обладнання в Україні. А нещодавно китайській компанії презентували також і проект «Енергетичний міст», вони повернулися додому вивчати його.

Чи буде конкуренція на конкурсі? За українським законодавством будь-яке державне будівництво не може відбуватися без конкурсу. В даному випадку мова йде про конкурс на приватно-державне партнерство. А у конкурсі може взяти участь будь-який інвестор.

І те, що міжнародний консорціум у складі Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International S.àr.l.та EDF Trading Limited брав участь у розробці конкурсної документації, не робить його переможцем автоматично. Дуже вірогідно, що китайські інвестори прийдуть на цей конкурс із своїми пропозиціями.

Від кого залежить початок будівництва блоків на Хмельницькій АЕС? Нещодавно «Енергоатом» отримав від вітчизняних регулюючих відомств позитивні висновки експертизи по ТЕО добудови енергоблоків Х3/Х4. Тепер висновки мають бути затверджені розпорядженням Кабінету міністрів.

Розпорядження дасть офіційні підстави підготувати всі супроводжуючі документи та проект окремого закону щодо будівництва нових блоків на ХАЕС. Проект закону планується подати до парламенту на початку 2018 року.

Протягом же 2018 року «Енергоатом» планує пройти всі організаційні процедури, перш за все – провести громадські слухання, щоб дотриматися всіх вимог законодавства стосовно спорудження нових ядерних об’єктів загальнодержавного значення. І працювати з депутатами, аби Верховна Рада схвалила закон про добудову блоків до кінця наступного року.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло