Експерти відзначають зростання середньої вартості квадратного метра новобудов у III кварталі 2019 року. Так, на первинному ринку житлової нерухомості Києва в липні – вересні 2019 року вона склала $1388/1 кв. м, що на 15% більше, ніж наприкінці 2018 року. При цьому за вказаний період на ринку не з'явилося жодного ЖК класу «еліт» і «преміум».
Тому, незважаючи на те що інтернет рясніє вигідними пропозиціями, покупцеві стає все складніше вибрати потрібний варіант, особливо якщо є обмеження щодо вартості.
На що потрібно звертати увагу, обираючи об'єкт інвестування, чому варто звертатися до ріелтора і як його правильно вибрати, Mind розповів керуючий партнер компанії ARTA Property Management Михайло Артюхов.
Технологія блокчейна прискорює усунення посередницьких професій завдяки алгоритмам з формування, контролю та надання інформації про володіння нерухомістю. Багато хто пророкує кінець епохи ріелторів у найближчі 5–10 років. Але продавці нерухомості часто першими впроваджують у свою практику сучасні технології. І хоча це з першого погляду нелогічно (навіщо рубати сук, на якому сидиш?), ріелтори впевнені в додатковій цінності, яку створюють виключно люди: покупець отримує кращу нерухомість, а власник продає за максимальною ціною і в необхідний термін.
Тому ось декілька рекомендацій про те, як знайти ріелтора і купити той об'єкт, який підійде саме вам.
-
Уникайте конфлікту інтересів. Не питайте рекомендацію у ріелтора, юриста, нотаріуса, оцінювача, іпотечного брокера, банкіра чи фахівця зі сфери послуг, залученого в процес продажу або покупки нерухомості.
-
Підготуйтеся морально. Вибудувати відносини з агентом або брокером (тим, хто наймає на роботу агентів) непросто, оскільки попит на якісні послуги високий, власників нерухомості багато, тому вибирати будуть вас. Будьте гранично відверті з брокером під час першої зустрічі, не соромтеся зізнатися, що ви чогось не знаєте або що у вас не вистачає грошей, які потрібні для вирішення вашого завдання з нерухомістю. Кращі брокери діють в першу чергу в ваших інтересах. Якщо немає відчуття партнерства – продовжуйте пошук свого брокера.
-
Фокусуйтеся на спеціалізації. Навіщо потрібен продавець дорогого житла, якщо вам необхідні інвестиційно-привабливі недорогі квартири? Навіщо потрібен міжнародний досвід брокера, якщо ви продаєте майже зруйнований майновий комплекс або базу відпочинку? Без активних операцій у своєму сегменті брокер втрачає відчуття ринку за рік на 50%, за три – на 80%.
-
Інвестуйте в стосунки. Чесні та прозорі відносини з брокером окупаються в один день – день вашої угоди. Надалі ви придбаєте надійного радника з питань нерухомості.
-
Спирайтеся на рекомендації. Рекомендації клієнтів – найважливіше в роботі ріелтора. При цьому мало хто звертає увагу на рекомендації колег, які беруть участь в угоді. А це лакмусовий папірець для будь-якого успішного в довгостроковому періоді брокера.
Щоб визначити, чи знайшли ви для себе потрібного фахівця, поставте ріелтору три перевірочні питання:
-
Яка спеціалізація ріелтора (житло/комерційна нерухомість, ціновий діапазон, територія, продаж/оренда)?
-
Який відсоток спільних угод з іншими агентами?
-
Де в режимі онлайн можна вивчити відгуки колег ріелтора про спільні угоди?
Якщо фахівець відкрито йде на діалог, ділиться інформацією про себе і не приховує відгуки про свою роботу, серед іншого й негативні, то, ймовірно, цей той ріелтор, який може вам підійти.
Раніше Mind писав про те, яких помилок припускаються власники об'єктів нерухомості в процесі продажу.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі
Mind.ua та стрічці
Google NEWS