Наприкінці 2020 року Національний банк України анонсував, плани з проведення цього року інспекційних перевірок у 43 банках, частка яких становить 87% активів банківської системи. Водночас минулий рік закрив «п'ятирічку», протягом якої фінустанови повинні були провести оцінювання ефективності свого внутрішнього аудиту. Що передбачає проходження такої процедури й чому це є важливим кроком на шляху удосконалення корпоративного управління в банках, розповів Mind директор з аудиту аудиторської компанії Kreston GCG Сергій Голуб.
Завдання незалежного зовнішнього оцінювання – не просто виявити та вказати на вузькі місця в роботі внутрішнього аудиту й запропонувати можливі шляхи поліпшення.
Результатом проведення подібної роботи повинна стати цілісна картина, яка допоможе всім зацікавленим сторонам відповісти на запитання: чи виконує внутрішній аудит належним чином покладені на нього функції з урахуванням тієї важливої ролі, яка відведена йому на сьогодні в системі корпоративного управління банків?
Все більшої актуальності набуває процес незалежної оцінки внутрішнього аудиту з урахуванням недавнього внесення на розгляд Верховної Ради змін до закону «Про банки і банківську діяльність» у частині посилення відповідальності наглядової ради і правління банків, а також системи внутрішнього контролю й управління ризиками.
Мета таких змін – вдосконалення системи корпоративного управління і впровадження провідних світових практик функціонування банків. А це означає, що вимоги до якості й ефективності роботи внутрішнього аудиту банків також зростатимуть у природний спосіб.
Завдання зовнішнього аудитора – отримати відповіді на такі питання:
Що ще перевірить експерт під час оцінки внутрішнього аудиту вашого банку?
Без уваги однозначно не залишаться такі аспекти:
Після завершення всіх процедур запрошений експерт складе план щодо поліпшення якості роботи департаменту внутрішнього аудиту. Потрібно пам'ятати, що результати незалежної оцінки зовнішнього фахівця повинні побачити члени Аудиторського комітету, наглядової ради й топменеджмент банку, а не тільки керівник департаменту внутрішнього аудиту.
Хороший спеціаліст повинен мати глибоку компетенцію в питаннях внутрішнього аудиту, володіти провідними інструментами та вміти вибирати й застосовувати найбільш відповідні методи оцінки для кожного проєкту. Не стільки перевага, скільки необхідність мати досвід управління функціями внутрішнього аудиту.
Банку-клієнту зі свого боку важливо переконатися в тому, що в учасників запрошеної команди немає потенційного або фактичного конфлікту інтересів, а саме, що ніхто з експертів не пов'язаний із персоналом банку, який перевіряється.
Детальний аналіз матриці оцінки ризиків, що лежить в основі ризик-орієнтованого планування служби внутрішнього аудиту одного з банків, проведений нами в межах незалежного зовнішнього оцінювання, виявив низку аспектів, які не були враховані при її складанні, серед яких:
Як наслідок, ми визначили процеси з низьким пріоритетом відповідно до чинної методології внутрішнього аудиту, які не потрапляли в план перевірок понад 5 років, попри властивий їм високий рівень природного ризику, що містить ризик шахрайства (наприклад, процес закупівель).
Внаслідок перегляду внутрішнім аудитом плану перевірок і проведення аудиту закупівель було виявлено випадок внутрішнього шахрайства, пов'язаний з орендою банком складських приміщень у третіх осіб.
З огляду на викладене, можна сміливо стверджувати, що оцінка внутрішнього аудиту, безумовно, зіграє позитивну роль у життєдіяльності банку та буде корисною всім зацікавленим особам, від членів правління до клієнтів.
Співпраця з незалежними аудиторами надає внутрішнім фахівцям банку можливість запозичити нові ефективні інструменти й методики, якими користуються експерти авторитетних фірм.