Розуміємо себе та інших: 5 книг для нової реальності 2021 року

Від психології зла до виховання дітей

Фото: pixabay

Минулий рік в один момент змусив нас зупинитися, видихнути і багато про що подумати. Сидячи в чотирьох стінах, складно було не копатися в собі. Когось думки підштовхнули змінити роботу, когось – налагодити зв'язок з давніми знайомими або змінити ставлення до людей і ситуацій. Психологія поведінки, здоров'я і взаємини  – теми, які особливо «загострилися» в період самоізоляції і віддаленої роботи.

Наташа Чекалкіна, Lead of Human Care & Development в NIX, поділилася з Mind улюбленими книгами, які кожному допоможуть краще зрозуміти себе і оточуючих, а також адаптуватися до нових умов життя в 2021 році з карантином і після.

«Чому зебри не страждають виразкою» Роберт М. Сапольски

Видавництво: Фабула

Роберт Сапольски – ендокринолог, професор біології, неврології і нейрохірургії Стенфордського університету. Сапольски – майстер говорити про складне просто і з гумором. Вперше я почала захоплюватися його роботами після перегляду лекцій з біології поведінки людини. Потім в хід пішли інші його праці, в тому числі і ця книга.

У книзі дуже дохідливо пояснюється, чому один стрес може бути корисний організму, а інший – ні. Автор розповідає, як стрес впливає на наш сон, імунітет, роботу внутрішніх органів, наприклад, серця і мозку. Тут же відповідь, чому під час «завалів» на віддаленій роботі ми частенько тягнемося до холодильника. Ви здивуєтеся, але Сапольски навіть описав, за яких умов люди можуть отримувати від стресу задоволення.

Оповідання супроводжують цікаві ситуації і реальні приклади. За результатами експериментів автор описує, як молекулярні процеси в тілі впливають на нашу поведінку. Найголовніше – вам не потрібно мати науковий ступінь, щоб все це зрозуміти.


«Ефект Люцифера. Чому хороші люди роблять зло» Філіп Зімбардо

Видавництво: Yakaboo Publishing

Історія про Стенфордський тюремний експеримент. Під керівництвом американського психолога Філіпа Зімбардо 50 років тому вчені досліджували реакції людини на обмеження свободи, умови тюремного життя і вплив нав'язаної суспільством моделі поведінки. Добровольцям запропонували побути охоронцями і ув'язненими в умовній в'язниці, обладнаній в підвалі факультету психології.

Люди настільки вжилися в ролі, що між ними стали виникати реально небезпечні ситуації. У «охоронців» вчені виявили садистські нахили, а деякі «ув'язнені» були морально травмовані. З етичних міркувань експеримент перервали.

У цій книзі описані психологічні процеси, які змушують хороших вчиняти погано: демонізувати інших, пасивно реагувати на загрозу ззовні, коритися несправедливій владі, виправдовувати себе і шукати раціональні пояснення своєї поведінки.

«Ефект Люцифера» чудово показує, що в певному контексті фактори середовища, оточення і діючої системи правил виявляються сильнішими за особистість та і її переконання. Якщо ви впевнені у непохитності ваших моральних і етичних принципів і схильні засуджувати інших людей за їхні погані вчинки, дуже рекомендую до прочитання.


«Вдивляючись в сонце. Долаючи страх смерті» Ірвін Ялом

Видавництво: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля»

Чудовий психотерапевт і доктор наук Ірвін Ялом піднімає дуже складну і важливу тему. Розуміння ключових ідей книги додає мільйон балів до вашого рівня усвідомленості і дарує неймовірне відчуття наповненості сенсом кожної прожитої хвилини.

Книга сама по собі читається легко і цікаво. «Зайде» тим, хто готовий чесно і щиро поговорити з собою про сенс життя і страх неминучої смерті.


«Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього» Юваль Ной Харарі

Видавництво: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля»

У тисячний раз коли мене запитали, чи читала я Sapiens, мені вже було соромно відповісти «Ні». Тому цю книгу я прочитала після багатьох рекомендацій від друзів і знайомих. Мене не відвідали якісь дивовижні інсайти, але дуже сподобалося, в якому напрямку Харарі мотивує міркувати читачів.

Після прочитання відпадає частина питань про те, що відбувається з тобою, з державою, з цивілізацією як з тим, що підпорядковується базовим, незаперечним законам. Тебе буквально беруть за комір і змушують подивитися на весь життєвий устрій збоку, змушують сумніватися в тому, що раніше здавалося певною аксіомою. Починаєш думати масштабніше.

Читається настільки легко, що поки я слухала книгу в аудіоформаті, вся моя сім'я успішно підсіла на неї і вимагала продовження історії якомога швидше.


«Таємна опора. Емоційний зв'язок в житті дитини» Людмила Петрановська

Видавництво: Vivat

Перед тим, як отримати права, потрібно вивчити теорію, навчитися кермувати і скласти іспит. А перед тим, як завести дитину, нас мало хто вчить, як її виховувати, любити (так-так, безумовна любов – це те, чого варто нам усім навчитися). Нам не потрібно здавати іспит на знання вікової психології. Хоча рівень відповідальності в обох випадках більш ніж великий.

Довірчі і надійні відносини з дітьми – найкраще, що ви можете їм дати. Ніякі системи «батога і пряника» та інші підходи у вихованні не дадуть навіть і близько такого значимого внеску в становлення майбутнього характеру, як ваш теплий і душевний контакт з дитиною. Цю книгу повинні прочитати всі діючі і майбутні батьки, які хочуть бачити свою дитину щасливою, повноцінною і здоровою людиною.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS