Незаконне працевлаштування іноземців – глобальна проблема. Кожна країна шукає свій шлях її вирішення.
У США та окремих країнах Європейського Союзу за незаконне працевлаштування іммігрантів держава може закрити діяльність компанії-роботодавця або накласти значні санкції (сума може досягати 100 000 євро).
Що може загрожувати роботодавцю в разі порушення законодавства в цій сфері і як оформити найманого іноземця розповів Mind засновник юридичної компанії «Shablin Consulting» Євген Шаблін.
У нашій країні існують два органи контролю за трудовою діяльністю іноземців: Державна служба України з питань праці (далі – Держпраці) і Державна міграційна служба України (далі – ДМС України).
Між ними існує одна основна відмінність. Держпраці накладає фінансові санкції на компанію-роботодавця, а ДМС України притягує директора компанії та іноземця-працівника до адміністративної відповідальності.
Також ДМС України займається примусовим поверненням нелегальних працівників-мігрантів у країну громадянства.
Держпраці. Розміри стягнень за порушення, пов'язані із працевлаштуванням іноземців у 2021 році
Перевірки бувають:
Перелік суб'єктів, яких будуть перевіряти в 2021 році, затверджують до початку року. З ним можна ознайомитися на сайті Держпраці.
Для проведення позапланової перевірки необхідні підстави. Це може бути заява працівника або будь-якого громадянина.
Із позаплановою перевіркою приходять зненацька. Повідомляти завчасно підприємство (підприємця) не потрібно.
Мораторію (у т. ч. і у зв'язку з COVID-19) на проведення перевірок органами Держпраці немає.
Держпраці може використовувати інформацію про факти неофіційного працевлаштування іноземців, які встановлені іншими органами.
Такі порушення можуть бути встановлені (невиключний перелік):
Особливо слід бути уважними з результатами перевірок фіскалів. Зовні невинний акт може спричинити серйозні санкції.
Припустимо, в акті податкової перевірки буде зазначено, що виявлено випадок роботи без трудового договору двох співробітників-іноземців. Після направлення даного документа інспекторові Держпраці на підприємство будуть накладені санкції в розмірі 120 000 грн. (60 000 * 2 = 120 000).
Щоб уникнути такої ситуації, рекомендуємо оскаржити акт податкової перевірки, навіть якщо зазначені в ньому санкції є незначними.
Після перевірки органами Держпраці складається акт, на підставі якого виноситься постанова про накладення стягнення.
Порушника повідомляють про дату розгляду акта, але його присутність необов'язкова.
Постанова відразу передається до державної виконавчої служби для примусового стягнення.
Безпідставно прийняту постанову можна оскаржити в судовому порядку.
Починаючи з 2020 року, у випадку, якщо порушник протягом 10 банківських днів після винесення постанови перераховує 50 % від суми штрафу, накладеного Держпраці, то такий штраф уважається повністю сплаченим.
Якщо іноземець на законних підставах перебуває в Україні (припустимо, має посвідку на проживання на підставі шлюбу), то штрафні санкції застосовуються тільки до роботодавця.
Відносно порушника складається протокол про адміністративне правопорушення.
Після цього протокол розглядається керівництвом територіальних підрозділів ДМС України, які накладають штраф на порушника.
Слід зазначити, що говорити про «змагальність» такого процесу складно. Виявляє порушення та застосовує санкції за його вчинення один і той самий орган. Тобто якщо у відношенні вас складено протокол, то ви 100 % будете оштрафовані.
Рішення про притягнення до відповідальності можна оскаржити в суді.
У випадку виявлення порушення, штрафів буде два. Їх накладуть і співробітники Держпраці і ДМС України. Це не суперечить законодавству України.
Зазначене може бути здійснене в будь-якій послідовності.
Якщо нелегального працівника виявлять співробітники ДМС України, вони накладуть штраф і передадуть інформацію про порушення до Держпраці. І, відповідно, навпаки, Держпраці направляє відомості до ДМС України.
З одного боку, установлена законодавцем мінімальна зарплата іноземця в 60 000 грн. – непомірна сума для багатьох галузей економіки.
З іншого боку, неоформлена робота іноземців – великий ризик для бізнесу (репутаційний і фінансовий).
Чи можна знайти оптимальне рішення?
Так, таких варіантів три: